Elektrikli araç şarj istasyonlarının güç optimizasyonu
Power optimization of electric vehicle chaging stations
- Tez No: 841495
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gelişen teknoloji ulaşım sektörünü de zamanla geliştirmiş ve karbon salınımı olmayan güç üretiminin elektrik motoru ile sağlandığı araçlar kullanılmaya başlanmıştır. Elektrikli araç kullanımı küresel olarak desteklenmektedir. Elektrikli araçların artması beraberinde şarj çözümleri konusunda yeni ihtiyaçlar doğurmaktadır. Elektrikli araç şarj sistemleri çıkış akımı çeşitliliğine göre iki ana guruba ayrılır. Bunlar AC ve DC'dir. Evlerde ve ofislerde en yaygın olarak kullanılan AC güç çıkışlı sistemlerdir. Şehirler arası rotalarda ve petrol istasyonları alanlarda ise DC yüksek hızlı şarj sistemleri kullanılmaktadır. Elektrikli araç kullanıcılarının büyük bir kısmı araçlarının şarj işlemini evde yapmak istemektedir. Bunun başlıca nedenleri halka açık istasyonlardaki enerji fiyatları ve şarj işlemi süresidir. Evlerde mevcut altyapı ve kullanılan enerji tüketimi gözlemlendiğinde evlere düşük güçlü şarj işlemleri için müsaitlik olduğu gözlemlenmektedir. Fakat elektrikli araç kullanıcıları bu düşük güç değerindeki şarj sistemleri ile çok uzun sürelerde şarj işlemi yapabilmektedirler. Bu sorun ise evdeki mevcut altyapıyı güncellemeden, mevcut altyapıyı maksimum verimde kullanılarak çözüme kavuşturulabilir. Elektrikli araç şarj sistemi, evin mevcut altyapı kapasitesini ve anlık olarak enerji tüketim değerlerini yorumlayarak çalıştığında altyapı kapasitesini en doğru şekilde kullanarak kullanıcılara maksimum güçte şarj imkanı sağlayacaktır. Bu optimizasyon sistemli şarj işlemi ile kullanıcılar altyapı güncellemesi yapmadan anlık olarak en optimum şekilde elektrikli araçlarının şarj işlemlerinin yapılması beklenilmektedir. Altyapısal revize olarak yapılması muhtemel olan elektrik dağıtım firması ile anlaşma gücü yükseltilmesi ve kablo kesit artırımı yapılmayarak sarfiyatın önüne geçilmiş olacaktır. Mevcut altyapının en verimli kullanımı ile binlerce elektrik proje revizesi yapılmadan ve yeni kablo harcanmadan elektrikli araçların şarj işlemleri hızla ve başarılı bir şekilde yapılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Advancing technology has revolutionized the transportation sector, introducing electric vehicles that run on carbon-free power generation, thereby minimizing carbon emissions. EVs have gained global support, but their increasing numbers have necessitated innovative charging solutions. Electric vehicle charging systems are categorized into AC and DC, with AC systems being commonly used in homes and offices, while high-speed DC charging is employed on intercity routes and at petrol stations. Many EV owners prefer home charging due to cost-efficiency and convenience compared to public stations. Residential infrastructures and energy consumption are suitable for low-power charging, although this may result in longer charging durations. However, optimizing existing infrastructure rather than upgrading it can resolve this issue by maximizing its efficiency. An intelligent charging system that interprets infrastructure capacity and real-time energy consumption can offer users the opportunity to charge their vehicles at maximum power, enabling efficient charging without requiring infrastructure upgrades. This approach enhances negotiating power with electricity distribution companies, minimizing the need for cable section enlargement and preventing excessive consumption. Consequently, numerous successful electric projects can be implemented without revising existing infrastructure or utilizing new cables, facilitating rapid and effective charging of EVs while fully optimizing the current infrastructure.