Akdağmadeni masifi metamorfitleri Evciler-Çatköy kesiminin minorolojik ve petrolojik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 84154
  2. Yazar: M. BAHADIR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET 1/25.000 ölçekli Yozgat J 35-aı, a2 bı, b2 topoğrafik haritaları içerisinde kalan ve Akdağmadeni Masifi üzerinde yer alan çalışma alanının jeoloji haritası yapılmış, litostratigrafi birimleri alttan üste metapelitler, semi-metapelitler, metakarbonatlar ve bu litoloji grupları içinde arakatkılar, mercekler halinde bulunan metabazitler olmak üzere dört grup altında toplanmıştır. Yukarıda belirtilen litostratigrafi birimlerini oluşturan litoloji türleri, metapelitleri oluşturan mika-şist, mika-gnays, sillimanit - mika- şist, granat - stavrolit - dişten - mika - gnays, kuvars - muskovit - şist, semi -metapelitleri oluşturan kalksilikatik gnays, kalkşist, metakarbonatları oluşturan epidot-mermer, tremolit-diyopsit-mermer, epidot - tremolit - mermer, grafit - mermer, monomineralik mermerler ve metabazitleri oluşturan epidot-amfıbolit, granat- amfibolit ve amfibolitler olarak belirlenmiştir. Lepidogranoblastik, lepidoporfiroblastik ve lepidofibroblastik doku özelliğine sahip metapelitik türevlerde biyotit, granat, stavrolit, dişten, ortoklaz ve sillimanit gibi indeks mineraller ile bunların oluşturduğu mineral toplulukları belirlenmiş, biyotit, granat ve stavrolit gibi minerallerin yapısal ve dokusal özelliklere göre pre-tektonik, sin-tektonik ve post-tektonik oluşumlarının varlığı tespit edilmiştir. Semi-metapelitlerde plajiyoklaz, kalsit, skapolit, diyopsit, hornblend, tremolit gibi indeks mineraller ve mineral toplulukları belirlenmiş, doku türlerinin nematogranoblastik ve lepidogranoblastik dokular olduğu saptanmıştır. Granoblastik, lepidogranoblastik ve nematogranoblastik doku türlerinin gözlendiği metakarbonatlarda ise mineral toplulukları kalsit, epidot, plajiyoklaz, diyopsit ve tremolit gibi indeks mineraller ve mineral toplulukları belirlenmiştir. Metasedimanter paket içerisinde rastlanan ve çeşitli amfibolitlerden oluşan metabazitlerin mineral topluluklarında hornblend, plajiyoklaz, granat gibi indeks mineraller yer almaktadır. Yukarıda belirtilen mineral topluluklarının, deneysel çalışmalarla ortaya konulan oluşum koşulları dikkate alınarak, çalışma alanında yer alan metamorfitlerin progresif olarak gelişen dinamo-termal bölgeselmetamorfizmanın etkisiyle metamorfizmaya uğradıkları belirlenmiştir. Metapelitik türevlerde ortaya çıkan indeks mineral ve mineral toplulukları metamorfizmanın 400-700 °C sıcaklık ve 3.5-6.5 kb. basınç aralığında progresif olarak geliştiğini ortaya koymaktadır. Semi-metapelitik türevler ile metakarbonatlarda saptanan mineral toplulukları da metamorfizmanın progresif gelişimi ile ortaya çıkan ve 350-600 °C sıcaklık aralığında orta- yüksek mertebeli metamorfızmayı ifade eden topluluklar olarak belirlenmiştir. Amfibolit türü litolojilerde rastlanan mineral topluluğu ise yaklaşık 600 °C sıcaklık ve 6 kb. basınç koşullarını yansıtmaktadır. Çalışma alanında yûzeylenen metamorfitlerin plastik ve katı fazlarda gelişen iki ana deformasyon olayının etkisinde kaldıkları ortaya konulmuş, plastik deformasyon fazında, Fi, F2, F3 ve F4 evrelerinin etkili olduğu ve Sı, S2, S3 ve S4 düzlemlerinin geliştiği belirlenmiştir. Birbirini takip eden süreçlerle ortaya çıkan bu düzlem takımlarının metamorfik seride üsteleyen kıvrım geometrisini meydana getirdikleri, bu geometride erken evre kıvrımlarının Pı -kıvrım ekseni yönelimi ve geç evre kıvrımlarının ise p2 -kıvrım ekseni yönelimiyle temsil edildiği belirlenmiştir. Plastik deformasyon süreci boyunca metamorfik kütlede meydana gelen yatay düzlem üzerindeki rotasyon miktarının pı ve 02 eksenleri arasındaki açı değerine eşit olduğu ve 36°"^ bir rotasyonun saat ibresinin tersi yönünde gerçekleştiği belirlenmiştir. Geç evre kıvrımlarını temsil eden ve çalışma alanındaki makroskopik ölçekli yapılara karşılık gelen S3-eksen düzlemleri ile B2 eksenini meydana getiren kuvvetlerin sıkışma yönü (aı) N16E/89NE, 02 ise N74W olarak belirlenmiştir. Katı fazda etkili olan kırık sistemlerinin istatistiksel analiz sonucunda bu sistemleri meydana getiren kuvvetin (aı) yönü N30W olarak saptanmıştır. Orta Anadolu'da yer alan Niğde ve Kırşehir masifleri ile çalışma alanının da içinde bulunduğu Akdağmadeni Masifı'nin korelasyonları yapılmış, litolojik ve litoslratigrafık olarak her üç masifin de benzer özelliklere sahip oldukları, alttan üste doğru metapelitler, semi-metapelitler, metapsammitler ve metakarbonatları meydana getiren litoloji topluluklarının metasedimanteristifleri oluşturdukları, genellikle ara katkılar-mercekler halinde magmatik kökenli metabazitlerin her masifte gözlenebildiği sonucu elde edilmiştir. Bu masiflerde gerçekleşen metamorfizmanın progresif olarak gelişen dinamo- termal bölgesel metamorfizma olduğu, her üç masifin de plastik ve katı fazda gelişen iki ayrı deformasyonun etkisinde kaldıkları, plastik deformasyon evresinde birbirini üsteleyen kıvrımların meydana getirdiği üsteleyen (superimposed) kıvrım geometrisinin gelişmiş olduğu, plastik deformasyon sonrasında katı fazda kırı ki ı yapıların (faylar ve çatlaklar) geliştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The geological map of the studied area, which is located within J 35-a1f a2, bi and b2, 1/25.000 scaled topographic maps, was drawn. The lithostratigraphic units of the region were classified under four different groups, from bottom to the top, as metapelites, semi-metapelites, metacarbonates found as interlayers as well as lenses, between these lithologic groups. The lithological types forming the lithostratigraphic units mentioned above are composed of different mineral associations and mica-schist, mica-gneiss, sillimanite-mica-schist, gamet-staurolite-kyanite-mica-gneiss and quartz- muscovite-schist forming the metapelites; calcsilicate gneiss, calcschist forming the semi-metapelites: epidote-marble, tremolite-diopsite-marble, epidote-tremolite-marble, graphite-marble, monomineralic marble forming the metacarbonates: and epidote-amphibolite, garnet-amphibolite and amphibolites forming the metabasites were determined. Biotite, garnet, staurolite, kyanite, orthoclase and sillimanite like index minerals and their associations were determined from the metapelitic derivatives owning the properties of lepidogranoblastic, lepidoporphyroblastic, lepidofibroblastic texture. Among these, biotite, garnet and staurolite like minerals have tended to indicate pre-tectonic, syn-tectonic and post-tectonic formation, in accordance with their structural and textural properties. In the semi-metapelites, plagioclase, calcite, scapolite, diopsite, hornblende and tremolite like index minerals and mineral associations were determined, and the texture types were found to be nematogranoblastic and lepidogranoblastic textures. In the metacarbonates which have granoblastic, lepidogranoblastic and nematogranoblastic textures, the mineral associations tend to contain calcite, epidote, plagioclase, diopsite and tremolite like index minerals and mineral associations. In the metabasite mineral associations which are commonly seem among metasedimentary unites and formed by various amphibolites, there are hornblende, plagioclase,. garnet like index minerals.Considering the experimentally occurred formation conditions of the mineral associations mentioned above, the metamorphites situated in the studies area seem to have been under a progressively developed dynamo-thermal metamorphism. The index minerals and mineral associations, come out in the metapelitic derivations, seem to have formed under 400-700°C temperature and 3.5-6.5 Kbar pressure metamorphism conditions formed progressively. The mineral associations determined in the semi-metapelitic derivations as well as in the metacarbonates seem to have come out with progressive development of metamorphism, corresponding high grade metamorphism, formed in the temperature interval between 350 and 600°C. The mineral associations found within amphibolite type liihoiogies, reflect approximately 600°C temperature and 6 Kbar pressure conditions. The metamorphites, cropped out in the studied area, seem to have been undergone two different deformation cases developed during plastic and solid phases. It was determined that in the plastic deformation phases, F1f F2, F3 and F4 periods have been affective and planes of Si, S2, S3 and S4 have been developed. It was determined that these planes sets coming out as a result of successive periods tend to form overlying folding geometry in the metamorphic series, and within these geometry the early phase foldings tend to represent (Molding axes direction and the late phase foldings to ^folding axes direction. Along the period of the plastic deformation, the rotation value formed over the horizontal plane surface of the metamorphic mass seemed to be equal to the angle between 01 and $2 axes and to be realised counterclockwise with 36° rotation. N16E/89NE direction is a perpendicular direction to S3-axial plane and P2- folding axis, direction of 02 is N74W. It represents the late foldings and correspond to macroscopic scaled structures in the studied area and this direction seems to be the force direction (ai) effecting the metamorphites in the plastic deformation phase, within the studied area.VI As a result of the statistical analysis of the fracture systems being effective in solid phase, the direction of this force (