Uzun QT Sendromu olan ve senkop öyküsü olan çocuk hastalarda postürün ventrikül repolarizasyon parametreleri üzerine etkileri
Effects of posture on ventricular repolarization parameters in children with Long QT Syndrome and syncope history
- Tez No: 841542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ ALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
GİRİŞ: Senkop çocukluk döneminde sık görülen iyi huylu semptomdur. Yaşamı tehdit eden bazı hastalıklar çocukluk çağında senkop kliniğiyle ortaya çıkabilmektedir. Senkop yaşayan çocuklarda, uzun QT sendromu (LQTS) gibi ventriküler aritmiler veya ani ölümle ilişkilendirilen bir nedenin dışlanması son derece kritiktir. Çocuklarda vücut postüründe değişim sonucu EKG'de (QTc, QTd, QTcd, Tpe, Tpe/QT, Tpe/QTc) ventrikül repolarizasyo hakkında bilgi veren çalışmalar sınırlıdır. Biz çalışmamızda vücut postürünün ventriküler repolarizasyon üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız iki gönüllü çalışma grup ve bir sağlıklı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Çalışma grubuna Mart 2023-Aralık 2023 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği ve İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniğine başvuran 3-18 yaş arası LQTS 37 hasta dahil edildi. Çalışma grubuna Mart 2023-Aralık 2023 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniğine başvuran 3-18 yaş arası 51 senkop tanısı olan hasta ve kontrol grubu olarak 3-18 yaş arası 51 sağlıklı çocuk dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm olgulara EKG odasında sırası ile yatar pozisyon, oturur pozisyon ve ayakta pozisyonda üç pozisyonda 12 derivasyon EKG çekilmiştir. EKG'de hastaların kta, PR, QRS, QT, QTc, QTd, QTcd, Tpe, Tpe/QT, Tpe/QTc hesaplanmıştır. İstatistiksel veri analizi için SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya katılan LQTS olan 37 hastanın 18'i (%48,6) erkek, 19'u (%51,4) kız hastalardan; senkop grubu olan 51 hastanın 20'si (%39,2) erkek, 31'i (%60,8) kız hastalardan; kontrol grubu toplamı 51 olan hastanın 25'i (%49,0) erkek, 26'sı (%51,0) kız hastalardan oluştuğu görüldü. Çalışmamızda LQTS hastaların 29'unda (%20,86) beta blokör kullanması mevcuttu ve diğer gruplarda ilaç kullanım öyküsü yoktu. LQTS, senkop ve sağlıklı kontrol grubu hastaların yatarak, oturarak ve ayakta pozisyonlarda EKG parametreleri karşılaştırıldığında; tüm gruplarda kta, QTc,Tpe, Tpe/QT, Tpe/QTc değerlerinde pozisyon ile artış görüldü. LQTS çocuklarda kontrollere göre hem yatar hem oturur hem de ayakta EKG'de QTc, Tpe/QT de istatiksel anlamlı farklılık saptandı. Gruplar arasında Tpe, Tpe/ QTc istatiksel anlamlı farklılık saptanmadı. Diğer parametreler QTd, QTcd değerlerinde tüm gruplarda pozisyonel değişim ile artış anlamlı saptanmadı ve istatiksel anlamlı fark yoktu. Tüm gruplarda QT aralığında yatar pozisyondan oturur ve ayakta pozisyona geçerken kısalma mevcuttu. SONUÇ: Vücut postüründe değişiklik sırasında EKG'de ölçülen ventriküler repolarizasyon hakkında bize bilgi veren kta, QTc, Tpe, Tpe/QT, Tpe/QTc değerlerinde pozisyon ile artış mevcuttur. Özellikle LQTS hastalarda bu artış daha belirgindir. Bu nedenle ayakta testin diğer değerlendirmelerle kombinasyonu, klinik ortamda pratik ve erişilebilir bir yaklaşım sunarak genetik taramadan yararlanabilecek hastaların belirlenmesinde değerli olabilir. Bu araştırma, çocuk senkop vakalarında LQTS'nin kapsamlı bir değerlendirmesi için EKG'nin farklı vücut pozisyonlarında değerlendirilmesinin önemini vurgulamaktadır. ANAHTAR KELİMLER:Uzun QT sendromu, senkop, vücut postürü, ayakta test,elektrokardiyografi, ventriküler repolarizasyon, QTc
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Syncope is a common benign symptom in childhood. Some life-threatening diseases may present with syncope in childhood. In children with syncope, it is critical to exclude a cause associated with ventricular arrhythmias or sudden death, such as long QT syndrome. Studies providing information about ventricular repolarization on ECG (QTc, QTd, QTcd, Tpe, Tpe/QT, Tpe/QTc) as a result of changes in body posture in children are limited. In our study, we aimed to investigate the effects of body posture on ventricular repolarization. MATERIALS/METHODS: Our study consisted of two volunteer study groups and one healthy control group. The study group included 37 patients with long QT syndrome aged 3-18 years who were admitted to Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital Pediatric Cardiology Polyclinic and İzmir Tepecik Training and Research Hospital Pediatric Cardiology Polyclinic between March 2023 and December 2023. The study group included 51 patients aged 3-18 years with syncope who were admitted to Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital Pediatric Cardiology Polyclinic between March 2023 and December 2023 and 51 healthy children aged 3-18 years as the control group. All patients included in the study underwent 12-lead ECG in three positions in the ECG room in the lying position, sitting position and standing position, respectively. Kta, PR, QRS, QT, QT, QTc, QTd, QTcd, Tpe, Tpe/QT, and Tpe/QTc were calculated. SPSS 21.0 program was used for statistical data analysis. RESULTS: Of the 37 patients with LQTS, 18 (48.6%) were male and 19 (51.4%) were female; of the 51 patients in the syncope group, 20 (39.2%) were male and 31 (60.8%) were female; and of the 51 patients in the control group, 25 (49.0%) were male and 26 (51.0%) were female. In our study, 29 (20.86%) of the LQTS patients were on beta blockers and there was no history of drug use in the other groups. When ECG parameters of LQTS, syncope and healthy control group patients in lying, sitting and standing positions were compared, an increase was observed in kta, QTc, Tpe, Tpe/QT, Tpe/QT, Tpe/QTc values with position in all groups. Statistically significant differences were found in QTc, Tpe/QT in both lying, sitting and standing ECGs in LQTS children compared to controls. No statistically significant difference was found in Tpe, Tpe/QTc between the groups. In the other parameters QTd, QTcd, the increase with positional change was not significant in all groups and there was no statistically significant difference. There was a shortening in the QT interval from lying to sitting and standing positions in all groups. CONCLUSION: There is an increase with position in kta, QTc, Tpe, Tpe/QT, Tpe/QTc values, which give us information about ventricular repolarization measured on the ECG during changes in body posture. This increase is more pronounced especially in LQTS patients. Therefore, analyzes of outpatient testing with other assessments may be valuable in diagnosing patients who may benefit from genetic screening by offering practical and accessible treatment through clinical methods. This study emphasizes the importance of ECG evaluation in different body positions for a comprehensive evaluation of LQTS in pediatric syncope cases. KEY WORDS: Long QT syndrome, syncope, body posture, standing test, electrocardiography, ventricular repolarization, QTc