Tünel inşaatı nedeniyle oluşan yüzey deplasmanlarının tahmini
Estimation of surface displacements due to tunnel construction
  1. Tez No: 908446
  2. Yazar: DİLARA EFDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ VOLKAN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tüneller, geçmişten günümüze yüksek nüfus yoğunluğuna sahip bölgelerde trafik sıkışıklığını azaltmak, engebeli arazilerde geçişi kolaylaştırmak, çeşitli altyapı hatlarının geçişini sağlamak ve doğal alanları korumak gibi çeşitli amaçlarla tercih edilmektedir. Zemin ile etkileşimi oldukça yüksek olan tüneller, bu özellikleri nedeniyle sismik, jeolojik ve geoteknik mühendisliği açısından diğer mühendislik yapılarından ayrılmaktadır. Zemin formasyonu, kazı yöntemi ve tahkimat modeli gibi parametreler tünel üzerinde doğrudan etkilidir. İmalat sırasında kaya içerisinde ve zemin yüzeyinde birtakım deformasyonlarla karşılaşılması normaldir. Bu deformasyonlar bazı durumlarda zamanla sönümlenerek kaybolurken, bazı durumlarda ise plastik limiti aşarak kalıcı hasarlara yol açabilir. Gerçekleşme ihtimali bulunan risklerin öngörülebilmesi ve gerekli önlemlerin alınabilmesi amacıyla geoteknik araştırmalar titizlikle yürütülmelidir. Bu çalışma kapsamında, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Çorum İli Laçin İlçesi Kırkdilim güzergahında yapım çalışmaları devam eden tünel projesi incelenmiştir. Zemin yapısı, yapım yöntemi ve imalatta tercih edilen destek elemanları göz önünde bulundurularak nümerik hesap yöntemleri ile analizler gerçekleştirilmiştir. Sarmal yapısı ve keskin virajları nedeniyle trafik kazalarının sıklıkla yaşandığı bu bölgede, Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu (NATM) kullanılarak ikiz tünel inşa edilmektedir. PLAXIS 2D programında Sonlu Elemanlar Yöntemi (FEM) ile deformasyon analizi yapılmış ve hesaplanan değerler sahada yapılan deformasyon ölçümleri ile karşılaştırılmıştır. İki değerin birbirine göz ardı edilebilir farklarla oldukça yakın olduğu ve analizlerin gerçeğe yakın sonuçlar verdiği sonucuna varılmıştır. Yapılan analizler sayesinde projeye ait imalatlar öncesinde, kazı esnasında ve sonrasında yaşanabilecek deformasyonlar tahlil edilmiştir. Böylelikle karşılaşılabilecek göçük ve kabarmaların önüne geçmek amacıyla gerekli önlemler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tunnels have been preferred from past to present for various purposes such as reducing traffic congestion in highly populated areas, facilitating passage through rugged terrains, enabling the transit of various infrastructure lines, and preserving natural areas. Due to their significant interaction with the ground, tunnels are distinct from other engineering structures in terms of seismic, geological, and geotechnical engineering. Parameters such as ground formation, excavation method, and support model directly impact the tunnel. It is common to encounter some deformations in the rock and ground surface during construction. While these deformations may dissipate over time in some cases, in others, they may exceed the plastic limit and cause permanent damage. To predict potential risks and take necessary precautions, geotechnical investigations must be conducted meticulously. In this study, the tunnel project under construction on the Kırkdilim route in Laçin District of Çorum Province by the General Directorate of Highways was examined. Numerical calculations were performed considering the ground structure, construction method, and support elements used in the project. Due to its spiral structure and sharp curves, the Kırkdilim route is prone to frequent traffic accidents; hence, a twin-tube tunnel is being constructed using the New Austrian Tunneling Method (NATM). Deformation analysis was conducted using the Finite Element Method (FEM) in the PLAXIS 2D program, and the calculated values were compared with field deformation measurements. It was found that the differences between the two sets of values were negligible and the analyses provided realistic results. The analyses facilitated the assessment of potential deformations that could occur before, during, and after the excavation, thereby allowing for the evaluation of necessary measures to prevent potential collapses and swelling.