Lateral shoot formation in cherries
Kirazlarda yan dal oluşumu
  1. Tez No: 841562
  2. Yazar: AHMED ABED MOUSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kiraz ağacı akrotonik büyüme özelliğine sahiptir ve tipik olarak orman ağacı gibi gelişir. Apikal dominansi, kirazların büyümesinde çok önemli bir rol oynar. Bununla birlikte, kiraz ağaçlarında yüksek kaliteli ve bol ürün için optimum ağaç şekli ve bol miktarda sürgün ve yaprak elde etmek insan müdahalesi olmadan zordur. Sonuç olarak, kiraz yetiştiriciliğinde yeterli yan sürgün ve yaprak gelişimini teşvik etmek için çeşitli yöntemlerle çok sayıda çalışma yürütülmüştür. Bu çalışmalar arasında Perlan® uygulaması, budama (tepe kesme), göz yönetimi (göz seçimi, göz çıkarma), çentik atma ve yaralama yer almaktadır. Bu çalışma, 2021-2023 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Bafra Tarımsal Uygulama ve Araştırma İstasyonunda kirazlarda çeşitli uygulamalarla yan dal gelişimini teşvik etmeyi amaçlamıştır. Çalışmada, Perlan® (BA+GA4+7), göz yönetimi ve göz yönetimi + Perlan® uygulamaları 'Early Lory' kombinasyonundaki ağaçlara göz patlamasından hemen önce uygulanmıştır. Denemede çap (mm), boy (cm) ve göz sayısı ile bu gözlerden gelişen sürgün sayısı, kanopi hacmi (m3) ve ağaç hacmi (m3) gibi parametreler belirlenmiştir. Deneme sonucunda göz yönetimi + Perlan® uygulamasından erken sürgün gelişimi ve optimum yan sürgün gelişimi elde edilmiştir. Ayrıca, bu uygulama ağaç büyümesini ve ağaç hacmini etkili bir şekilde kontrol etmiştir. Sonuç olarak, göz yönetimi + Perlan®'ın eş zamanlı uygulanmasının, uyumlu bir ağaç büyümesi oluşturmak, bol yan sürgünlerin gelişimini teşvik etmek ve kiraz fidanlıklarında erken meyve vermeyi teşvik etmek açısından oldukça avantajlı olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The sweet cherry tree exhibits an acrotony growth habit and typically develops like forest wood. Apical dominance plays a crucial role in the growth of sweet cherries. Additionally, achieving optimal tree shape and ample shoots and leaves for a high-quality and abundant crop in cherry trees is challenging without human intervention. Consequently, numerous research efforts have been undertaken in cherry cultivation to explore various methods for promoting the development of sufficient lateral shoots and leaves. These experiments included Perlan® application, pruning (heading), bud management (bud selection, bud removal), notching, and scoring. The study aimed to encourage the development of lateral branch growth by various applications on sweet cherries in 2021-2023, Ondokuz Mayıs University, Bafra, in Agricultural Research Station. The study applied the Perlan® (BA+GA4+7), bud management, and bud management + Perlan® applications to trees of the 'Early Lory' combination just before bud break. Parameters such as diameter (mm), length (cm), number of buds, the number of shoots that develop from these buds, canopy volume (m3), and tree volume (m3) were determined in the experiment. The best results in the experiment were achieved through the combined bud management and Perlan® application. This approach led to more well-developed lateral shoots and promoted precocity, increasing shoot numbers. Additionally, this application effectively controlled tree growth and tree volume. As a result, the simultaneous implementation of bud management and Perlan® proves to be highly advantageous for establishing a harmonious tree growth habit, encouraging the development of abundant lateral shoots, and promoting early fruiting in cherry nursery trees.