Çift tabakalı bir sistemde fitoplanktonik aktivitenin makrobentik fauna üzerine etkisi
Impact of phytoplanktonic activity on macrobentic fauna in a two-layered system
- Tez No: 841571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHSEN YÜKSEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bentik-pelajik bağlantı süreçlerinde fitoplankton kaynaklı organik maddenin deniz tabanına çökelmesi bentik omurgasız faunasının işleyişi için temel unsurlardan biridir. Bu tez çalışması ile çift tabakalı bir sistemde, fitoplanktonik aktivitenin bentik faunaya etkileri araştırılmıştır. Ötrofik karakteri ile öne çıkan İzmit Körfezi araştırma sahası olarak belirlenmiştir. Çevresel ve biyolojik değişkenler ile makrobentik omurgasız faunası Ağustos 2020-Eylül 2021 döneminde aylık olarak incelendiğinde, sığ ve haloklin altı derinlik hatlarının tamamen farklı iki sistemi yansıttığı kaydedilmiştir. Araştırma döneminde, diyatomlar baskın grup olarak belirlenmiştir. Fakat, Şubat ve Mart 2021'de nanoplanktonun baskın grup olarak kaydedilmiş olması ile sıcaklığın bu kompozisyon değişimindeki en etkili çevresel değişken olduğu görülmüştür. Fitoplanktonik aktivitenin takibi için kullanılan belirteç pigmentler, fucoxanthin ve peridinin, örnekleme periyodunda klorofil-a değerleri ile ilişkili bir şekilde değişim göstermiştir. Klorofil ve yardımcı pigmentlerin su kolonundaki dikey dağılımına göre ilk 10 metre derinliğin birincil üretim için önemli olduğu vurgulanmıştır. Haloklin tabakasının altına ulaşan partikül organik maddenin karbon ve azot içeriği düşük ve kalitatif ve kantitatif özelliklerindeki değişim, planktonik aktivitedeki değişkenlikler ile uyumludur. Mayıs-Haziran 2021'de Polychaeta, Crustacea ve Bivalvia gruplarının bolluk ve biyokütle değerleri, her iki derinlik hattı için de belirgin bir düşüklük ve/veya yokluğu işaret etmektedir ve bu durum yoğun müsilaj oluşumunun makrobentik omurgasızların işlevselliğinde yıkıcı etkileri olduğuna işaret etmektedir. Tabakalaşma ve karışım mekanizmalarının çalışma alanı için organik madde akışında önemli etkenler olduğu ve sedimente çöken organik madde içeriğinin bentik omurgasız faunası üzerinde yapıcı veya yıkıcı yönde etkili olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In benthic-pelagic coupling processes, the sedimentation of organic matter derived from phytoplankton to the seafloor is a fundamental element in the functioning of benthic invertebrate fauna. This thesis investigates the effects of phytoplankton activity on benthic fauna in a two-layered system. The research area chosen is the Izmit Bay, known for its eutrophic characteristics. When the environmental and biological variables, as well as the macrobenthic invertebrate fauna, were examined monthly from August 2020 to September 2021, it was observed that the shallow and halocline depth contours reflected two completely different systems. During the research period, diatoms were identified as the dominant group. However, the dominance of nanoplankton in February and March 2021 indicated that temperature was the most influential environmental variable in this compositional shift. Marker pigments used to track phytoplankton activity, fucoxanthin and peridinin, showed changes in relation to chlorophyll-a values during the sampling period. The vertical distribution of chlorophyll and accessory pigments in the water column emphasized the importance of the first 10 meters of depth for primary production. The low carbon and nitrogen content of particulate organic matter reaching below the halocline layer, along with changes in qualitative and quantitative characteristics, is consistent with variability in planktonic activity. Abundance and biomass values of the Polychaeta, Crustacea, and Bivalvia groups in May-June 2021 indicated a significant decrease and/or absence for both depth contours, pointing to destructive effects on the functionality of macrobenthic invertebrates due to intense mucilage formation. It has been determined that layering and mixing mechanisms are important factors in the organic matter flux in the study area, and the sedimented organic matter content can have constructive or destructive effects on benthic invertebrate fauna.