Harmonic responsibility determination at a point of common coupling of the electricity grid using waveform correlation based analysis methods
Dalga formu ilintisine dayalı çözümleme yöntemleri kullanarak elektrik şebekesinin ortak bağlantı noktasında harmonik sorumluluğun belirlenmesi
- Tez No: 841572
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİYDEM, PROF. DR. ÖZGÜL SALOR DURNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, ortak bağlantı noktasından (OBN) beslenen elektrik ark ocağı sistemlerinin (EAO) bireysel harmonik akım ve gerilim katkılarını belirlemek için yeni bir yaklaşım sunmaktır. Yaklaşım, OBN geriliminin ve besleyici akımın her harmonik frekansında dalga şekli korelasyon hesaplarına dayanmaktadır. EAO'larının çalışma prensipleri nedeniyle, birden fazla EAO tesisi besleyen OBN'ları genellikle yüksek akım ve gerilim harmonik bileşenleri, özellikle karakteristik olmayanlardan etkilenmektedir. OBN'nda akım ve gerilim harmoniklerine karşı etkili önlemler almak için, farklı EAO'ları besleyen bir OBN'ndaki bireysel harmonik katkıları ayırt etmek gerekmektedir. Metodun temel fikri, harmonik gerilimin OBN üzerindeki toplam etkisi olarak, ayrık besleyici akımlar tarafından indüklenen şebeke sisteminin kaynak tarafı empedansı üzerindeki gerilim düşümünün kümülatif etkisinin bir sonucu olduğu gerçeğine dayanmaktadır. Önerilen yaklaşım, her bir EAO tesisinin harmonik katkısını ayrı ayrı hesaplamak için kullanılabilir. EAO tesisinin harmonik katkısını belirlemek için ek fider akımlarının ölçülmesi gerekmemektedir. Simülasyon ortamında üretilen sentetik veriler, önerilen yöntemi doğrulamak için kullanılmıştır. Yöntemin performansı daha sonra çok sayıda EAO birimine hizmet veren OBN'lerden alınan ölçümler kullanılarak literatürdeki diğer önerilen yaklaşımlarla karşılaştırılmıştır. Bu problem için daha önce yayınlanmış birkaç çözüm önerisinin aksine, önerilen yöntem, tek bir besleyicinin katkısını hesaplamak için gerçek zamanlı empedans ölçümleri ve diğer besleyicilerden alınan ölçümleri gerektirmemektedir. Önerilen yaklaşım, EAO tesislerinin kompanzasyon sistemlerinin etkilerini vurgulamak ve besleyici akımları ile tesis içi akım ölçümleri arasında ek korelasyon hesaplamaları kullanarak güçlü bir kompanzasyon sistemi ile etkilenen bir tesisin harmonik akım yutma problemini belirlemek için geliştirilmiştir. Önerilen yaklaşım, halihazırda senkronize gerilim ve besleyici akım dalga formu ölçümlerini içeren güç kalitesi analizörleri ile harmonik katkıları belirlemek için gerçek zamanlı bir araç olarak kolayca uyarlanabilir.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to present a novel approach for distinguishing the distinct contributions of harmonic current and voltage from separate Electric Arc Furnace (EAF) systems supplied by a Point of Common Coupling (PCC). This approach identifies the unique harmonic current and voltage contributions of each EAF system by evaluating the waveforms of the PCC voltage and feeder current at each harmonic frequency. Due to the operational principles of EAFs, PCCs that supply power to several EAF plants typically encounter a high degree of current and voltage harmonic components, including uncommon ones. To treat these PCC harmonics efficiently, it is critical to differentiate the precise contributions from each EAF system fed by the PCC. The essential idea behind the approach is that the cumulative influence of voltage drops on the power supply system's source-side impedance induced by individual feeder currents results in the harmonic voltage across the PCC. The proposed technique computes the individual contribution of each EAF plant removing the requirement to monitor supplemental feeder currents to determine the EAF plant's contribution. The proposed technique's validity is assessed using synthetic data generated in a simulated environment. Furthermore, the method's performance is compared to that of other existing ways in the literature by using field measurements collected from a PCC that feeds electricity to several EAF units. Unlike earlier solutions to the similar problem the suggested technique does not require real-time impedance measurements or data from other feeders to calculate an individual feeder's contribution. The proposed method is refined to emphasize the impact of compensation systems installed in EAF plants and identify the issue of harmonic current sink in an affected plant with a strong compensation system by performing extra correlation calculations among the internal current measurements of the facility and the feeder currents. The suggested technique is easily implementable as a real-time solution for detecting harmonic contributions, leveraging power quality analyzers with synchronized feeder current and voltage data measurements.