Güvenlik kısıtlı tamsayılı doğrusal programlama modeli ve Ankara ili itfaiye hizmetlerinde uygulanması
Reliability restricted integer linear programming model and it's application on fire department in Ankara
  1. Tez No: 84165
  2. Yazar: KADİR KORHAN BABADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET İlk yardım hizmetlerinde, yardım noktalarının yerlerinin belirlenmesi, konunun önemi ve maliyet kısıtlarından dolayı, en önemli aşamalardan birisidir. Çalışmada, daha önce bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar incelenmiş ve son olarak incelenen“Güvenlik Kısıtlı”model ele alınmıştır. Bu modele uygun atamalar yapılmadan önce, sonuçların karşılaştırılması için bulunan durumun betimlemesi yapılmıştır. Bunun için, 1996 yılında Ankara ilinde çıkan ve itfaiyenin müdahale ettiği bütün çağrılar gözönüne alınmıştır. Karşılaştırmada kullanmak için her grubun çağrıya ortalama gidiş süresi, kat ettikleri mesafe, çağrıya giden araç ve personel sayısı ve her grubun, 1 yıl boyunca müdahale ettiği çağrı sayısı tesbit edilmeye çalışılmıştır. Sonra bu çağrı sayılarının da gözönüne alındığı güvenlik modeli oluşturulmuştur. Alternatif noktaların daha sağlıklı belirlenmesi için Ankara itfaiyesinde çalışanların fikirlerine başvurulmuştur. Alternatif noktalar belirlendikten sonra maliyet fonksiyonu ve katsayılar oluşturulmuştur. İlk olarak hiçbir zaman kısıtı konmadan ve hiçbir yeni grup açılmadan atamalar yapılmıştır. Nedeni şu anki sistemde gereksiz istasyon olup olmadığının tesbit edilmek istenmesidir. Sonra engeç 8 dakikada ulaşma kısıtı ve sistemin en fazla 0.01 hata yapma kısıtlan konularak yeniden atamalar yapılmıştır. Ancak bu modelinde eksik kısımları tesbit edilmiş ve aynı kısıtlar altında, yeni hata olasılıkları hesaplanarak son durum elde edilmiştir Analizlerde ve atamalarda SPSS6.0 ve LINDO paket programlan kullanılmıştır. Atamalardan sonra elde edilen Regresyon modelleri yardımıyla bir Simulasyon yapılmış ve grupların yeni durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Her gruba düşen yeni çağrı sayılan tespit edilmiş ve atamalar yapıldıktan sonraki durumla şu anki durum; ulaşım süresi, toplam harcanan zaman, kat edilen mesafe gibi değişkenler dikkate alınarak karşılaştırılmıştır. Atamalar sonunda, özellikle Merkez grubundaki sayısal yoğunluğu ve kat edilen mesafeyi azaltacak şekilde alternatif noktaların oluşturulması, ulaşım süresi açısından büyük zorluk yaşayan Esat ve Altınpark gruplarının uzantılarına alternatif yeni grupların oluşturulması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Determining location of service points is one of the most important stages in emergency services because of cost and importance of this subject. In this research, former studies on this subject were examined and at the end Reliability constraints model is taken charge of. Dates were obtained by all calls interfered by fire rescue and all fires which occur in Ankara in 1996. To compare after; it is tried to determine average time of each group to reach a call, distance they have taken, number of personal and machine for each call and the number of calls eacg group has interfered one year. Then, it is established a Reliability Model which considers the number of these calls. It is applied to workers idea in Ankara fire rescue to settle the alternative points healthier. After determining alternative points, cost functions and coefficient were established. Firstly without putting time constraint and without opening a new group assignments were done. The reason for this, is desire to search if there exists unnecessary station. Then, assignments again were done putting two constraints, maximum 0.01 failure and reaching to the call within maximum 8 minutes. But for these assignment, missing parts were determined and the final situation established by calculating new failure probabilities under the same constrains. In this analysis and assignments SPSS 6.0 and LINDO package programs were used. With the help of Regression models obtained after the assignments, a simulation was established. New simulation of groups were tried to be determined. New call numbers for each group were set and comparison between the old situation and the situation after the new assignments were made concerning to; arrival time, total time used, distance, etc. After the assignments, it is accepted also by me fire rescue personal that; the numerical density and distance will be reduced by establishing alternative points which face with big difficulties concerning arrival time.