Pleurotus kültürlerinde lignolitik enzimlerin (lignin peroksidaz ve mangan peroksidaz) üretimini kontrol eden fizyolojik koşulların araştırılması
Investigation of physiological conditions controlling the production of ligninolytic enzymes (lignin peroxidase and manganase peroxidase) in pleurotus cultures
  1. Tez No: 84166
  2. Yazar: DİLEK CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF KOLANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Basidiomycetes grubu beyaz çürükçül funguslardan Pleuorotus sajor-caju, Pleurotus florida, Pleurotus sapidus ve Pleurotus ostreatus kültürlerinde her biri lignolitik enzim olan Mangan Peroksidaz (MnP) ve Lignin Peroksidaz (LiP)'ın sentezini etkileyen fizyolojik koşulların belirlenmesi amaçlanmıştır.Elde ettiğimiz sonuçlara göre 4 Pleurotus suşu içinde MnP aktivitesi 0.225 U/mg-kuru ağırlık ve LiP aktivitesi 0.700 U/mg-kuru ağırlık olarak hesaplanan P. ostreatus potent suş olarak seçilmiştir. Statik olarak inkübasyonu yapılan P.ostreatus kültürlerinde her iki enzimin de aktivitesi çalkalamalı kültürlere oranla daha yüksek tespit edilmiştir. MnP aktivitesi için bu değer 0.200 U/mg-kuru ağırlık iken LiP aktivitesi 0.700 U/mg-kuru ağırlık olarak hesaplanmıştır. Optimum inkübasyon zamanını bulmak için yaptığımız deneyler sonunda, MnP aktivitesinin ilk olarak 2. gün görüldüğü ve 4. günde maksimum seviyeye (0.600 U/mg-kuru ağırlık) ulaştığı, LiP'in ise ilk aktivitesini 2. günde verirken, maksimum seviyesine (0.800 U/mg-kuru ağırlık) 7. günde ulaştığı anlaşılmıştır.Her iki enzim sentezi için optimum ortam sıcaklığının 28°C olduğu görülmüş ve bu sıcaklık derecesinde MnP aktivitesi 0.650 U/mg-kuru ağırlık, LiP aktivitesi ise 0.850 U/mg kuru ağırlık olarak hesaplanmıştır. Gliserol gerek MnP gerekse Lip enziminin yüksek oranlarda sentezi için bulunması gereken en uygun karbon kaynağı olarak bulunmuştur. Gliserol bulunan kültür ortamlarında hesaplanan MnP aktivitesi 0.600 U/ mg kuru ağırlık iken LiP aktivitesi 0.900 U/mg kuru ağırlık 'tır.İnkübasyon ortamlarının periyodik olarak saf oksijenle havalandırılması MnP aktivitesinde %18.4, Lip aktivitesinde ise %22 oranında bir artış sağlamıştır. Kültür ortamlarındaki azot ve mangan iyonu konsantrasyonunun iki enzimin de aktiviteleri üzerindeki etkileri araştırılmış ve sonuç olarak azot miktarının gerek MnP gerekse LiP sentezi üzerinde kısıtlayıcı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanısıra mangan iyonunun MnP aktivitesini stimüle ederken, LiP aktivitesini belli bir konsantrasyondan sonra represe ettiği görülmüştür. Sonuç olarak elde ettiğimiz optimum koşullarda inkübasyonu yapılan P. ostreatus suşunda MnP aktivitesi önceye göre %42, LiP aktivitesi %34 oranında artmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this study, the effects of physiological conditions on synthesis of Lignin Peroxidases (LiP) and Manganese Peroxidases (MnP) enzymes, which are ligninolytic enzymes, were examined. For this purpose, Pleurotus sajor-caju, Pleurotus sapidus, Pleurotus florida and Pleurotus ostereatus which are white rot fungi were examined. Our results show that, among the fungal strains tested, P. ostereatus was found the most potent strain for MnP activity (0.225 U/mg dry-weight) and LiP activity ( 0.700 U/mg dry- weight). When P.ostereatus cultures were incubated staticly, both enzymes were produced in maximum level. While this activity was 0.200 U/mg dry-weight for MnP, 0.700 U/mg dry- weight for LiP. MnP activity was detected only after two days and reached to its maximum level on day four. On the other hand, LiP activity was detected only after two days and reached to its maximum level on day seven. It was detected that optimum growth temperature of P. ostereatus was 28 °C. In this temperature, MnP activity was 0.650 U/mg dry- weight and LiP activity was 0.850 U/mg dry- weight. MnP and LiP synthesis have been induced when glycerol was added as carbon source to medium. Under this conditions, MnP activity was found in 0.600 U/mg dry-weight and LiP activity was found in 0.900 U/mg dry- weight. It was observed that MnP activity increased to 18.4% and LiP activity increased to 22 % when P. ostereatus cultures were periodicly subjected to oxygen atmosphere. The effects of concentration of nitrogen and manganese ions in culture medium on MnP and LiP activities were investigated. The results show that, MnP and LiP activities haven't been detected under high nitrogen conditions. Likewise, LiP activity has not detected in P. ostereatus cultures which included high manganese ions. In contrast, MnP activity has reached to maximum level depending on increasing concentration of manganese ions. As a consequently, when the optimum culture conditions were applied, the enzymes activities in the culture of P. ostereatus were found as 0.852 U/ mg dry-weight and 1.072 U/mg dry-weight for MnP and LiP respectively.