COVİD-19 salgınının turizm işletmelerinin finansal performanslarına etkisi: BİST'te bir uygulama
The effect of the COVID-19 pandemic on the financial performance of tourism enterprises: A study in BIST
  1. Tez No: 841651
  2. Yazar: ATİKE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM NİLÜFER KARATAŞ ARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Covid-19 salgınının BİST turizm endeksinde yer alan işletmelerin finansal performansları üzerindeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda BİST turizm endeksinde işlem gören işletmelerin KAP' ta açıklanan yıllık verilerinden yararlanılmıştır. Covid-19'un finansal performansa etkisini daha net açıklayabilmek için 2019, 2020 ve 2021 yılları analiz kapsamına dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında finansal performans göstergeleri finansal oranlar kullanılarak belirlenmiştir. Çok Kriterli Karar Verme Yöntemlerinden TOSPIS ve VIKOR yöntemleri ile şirketlerin finansal performansları sıralandırılmıştır. Çalışma sonucunda; her iki yöntemde de benzer sonuçlara ulaşılmıştır. Her iki yöntemde de performans sıralaması en yüksek şirketler ve en düşük şirketler benzer sonuçlar elde edilmiştir. Öte yandan yapılan analiz sonucunda her iki yöntemde de Covid-19'dan hemen önce en iyi sıralamada çıkan şirket Covid-19 ve sonrasında düşük performans sıralamasına sahip olmuştur. Bu da Covid-19'un turizm şirketleri finansal performanslarını olumsuz yönde etkilediğini kanıtlar nitelikte olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the impact of the Covid-19 epidemic on the financial performance of businesses included in the BIST tourism index. In this regard, the annual data of the companies traded in the BIST tourism index, announced on KAP, were used. In order to more clearly explain the impact of Covid-19 on financial performance, the years 2019, 2020 and 2021 were included in the scope of analysis. Within the scope of the study, financial performance indicators were determined using financial ratios. The financial performances of the companies were ranked using the TOSPIS and VIKOR methods, which are among the Multi-Criteria Decision Making Methods. In the results of working; similar results were obtained in both methods. In both methods, similar results were obtained for companies with the highest and lowest performance rankings. On the other hand, as a result of the analysis, the company that had the best ranking just before Covid-19 in both methods had a low performance ranking after Covid-19. This has emerged as evidence that Covid-19 negatively affects the financial performance of tourism companies.