TÜBİTAK Bilim Çocuk dergilerinin sürdürülebilir çevre içerikleri bakımından incelenmesi
Analysis of TÜBİTAK Bilim Çocuk journals in terms of sustainable environmental content
- Tez No: 841652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL ÇELİKTÜRK SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2018-2022 yılları arasında TÜBİTAK tarafından yayımlanan Bilim Çocuk dergilerini sürdürülebilir çevre içerikleri açısından değerlendirmektir. Bu çalışmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Çalışmanın veri kaynağını 2018-2022 yılları arasında yayımlanan toplam 60 adet TÜBİTAK Bilim Çocuk dergisi oluşturmaktadır. Nitel veri toplama yöntemlerinden doküman incelemesi ile elde edilen veriler, nitel veri analiz yöntemlerinden biri olan içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiş ve sürdürülebilir çevre içerikleri bakımından içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonunda dergilerde en fazla kullanılan temalar Karasal yaşam, Sorumlu üretim ve tüketim ve Sudaki yaşam olarak belirlenmiştir. Dergilerde en az kullanılan temalar ise Temiz su ve sıhhi koşullar ve Sağlıklı bireyler olarak tespit edilmiştir. Bu kapsamda dergilerde az geçen temalara ilişkin içerik üretilmesi önerilmektedir. İncelenen dergilerde en çok geçen kodlar Kara canlılarının özellikleri ve Su canlılarının özellikleri olarak belirlenmiştir. En az geçen kodlar ise Çevre dostu ürünler, yenilenebilir enerji kaynakları, akıllı şehirler, iklim değişikliğinin etkileri, akıllı tarım ve su kaynaklarının korunması olarak tespit edilmiştir. Bu bağlamda dergilerde az geçen içeriklerin sayısının artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the TÜBİTAK Bilim Çocuk journals published by TÜBİTAK between 2018-2022 in terms of sustainable environmental content. In this study, a qualitative research approach was adopted. The data source of this study consists of a total of 60 TÜBİTAK Bilim Çocuk journals published between 2018-2022. Data obtained by document analysis from qualitative data collection methods, were analyzed by the content analysis method, which is one of the qualitative data analysis methods, and were subjected to content analysis in terms of the sustainable content. The most commonly used themes have been Terrestrial life, Responsible production and consumption and Aquatic life. The least used themes were Clean water and sanitary conditions, and Healthy individuals. In this context, it has been proposed to produce content regarding the less frequently used themes. The most frequently used codes in the analyzed journals were determined as the features of the Terrestrial and Aquatic organisms. On the other hand, the least frequently used codes were detected as Eco-friendly products, renewable energy sources, smart cities, the effects of the climate change, smart agriculture and the protection of water sources. In this context, it has been proposed to increase the number of texts containing less frequently used codes. In this context, it is recommended to increase the number of rarely mentioned content in magazines.