Demre (Antalya) ilçesinin beşeri ve ekonomik coğrafyası
Human and economic geography of Demre district
  1. Tez No: 841690
  2. Yazar: ÜLKER ÖZLEM TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Antalya, coğrafi özellikleri ve iklim koşullarıyla Anadolu'da her dönem adından söz ettiren önemli yerleşimlerden biri olmuştur. Bölgenin tarihi birikimi ve kültürel çeşitliliği, ikliminin ve doğal güzelliklerinin yanı sıra farklı unsurları da bünyesinde barındırmasını mümkün kılmıştır. Bu çekici unsurları mikro düzeyde karşılayan ve çalışma sahasını oluşturan Demre, Antalya'nın tarım ve turizminde önde gelen yerleşimlerinden biridir. Antalya Körfezi'nin güneybatısında ve Fethiye Körfezi'nin doğusunda kalan yerleşme, Torosların batı ucu olan Bey Dağları silsilesi ile çevrelenmiş iklim ve yer şekilleri bakımından korunaklı bir saha üzerinde gelişim göstermiştir. Demre Çayı'nın getirdiği alüvyonların üstünde kurulmuş ve bu verimli saha üzerinde yerleşimini sürdürmüştür. Nüfusu 2022 yılı verilerine göre 27.691 olan ilçenin yüzölçümü 382 km2dir. Başlıca geçim kaynağı tarım olan araştırma sahasında turizm, Antalya'nın diğer sahil yerleşimlerine oranla geri kalmıştır. Bu durum temelde sahaya olan ulaşım koşullarının zor olmasından kaynaklanmaktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel birikimiyle de zengin olan ilçe, Ortodoks Hıristiyanlığına uzun yıllar boyunca hizmet etmiş ve dini merkezlerinden birini oluşturmuştur. Çalışma sahası olan Demre, var olan imkanlar neticesinde beklenilen gelişmeyi göstermesi, nitelik ve nicelik olarak büyümesi yapılacak iyileşmelerle mümkündür. Bu çalışma Demre ilçe merkezinin insana dair olan tüm beşeri ve ekonomik özelliklerini somut şekilde ortaya koyma ve bu hususta gelişim için yapılacak olan planlamanın ilk basamağı olan ilçeyi tanımlama ve potansiyellerini tespit etme amacına uygun olarak tasarlanmıştır. Sahanın var olan coğrafi artılarının yanında geniş bir kültürel çeşitlilik sunması Demre'nin gelişmesi adına önemli çekicilikleri oluşturmaktadır. Araştırma sahası nitel araştırma yöntemlerinden gezi-gözlem metodu ve betimsel analiz yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Saha için atılacak adımları daha somut ve net ifade edebilmek için SWOT analizi uygulanmıştır. Saha ile ilgili yerel halkla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Demre Belediyesi, İlçe Tarım Müdürlüğü, Nüfus ve Orman İşletme Müdürlüklerinden vd. veriler temin edilmiş, Demre Halk Kütüphanesi ve çevre ilçe kütüphanelerinden kaynak sağlanmıştır. Alan yazından elde edilen kaynakların tümdengelim modeli kullanılarak bir bütün içinde açıklanmasına dikkat edilmiştir. Bu sayede elde edilen çalışmanın daha nitelikli olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Antalya, with its geographical features and climatic conditions has been one of the important settlements that have mentioned its name in every period in Anatolia. Apart from its climate and natural beauty, the historical accumulation and cultural diversity of the region has made it possible to contain different elements. Demre, which meets these attractive elements at micro level and forms the working area, is one of the leading settlements in the agriculture and tourism of Antalya. The settlement, which is located in the southwest of Antalya Bay and east of Fethiye Bay, is located in a protected area surrounded by the Bey Mountains, the western end of the Taurus in terms of climate and landforms. It was established on top of alluviums caused by Demre Brook and continued its settlement on this fertile field. According to 2022 data, the acreage of the district is 382 km2 and the population is 27,691. The city, which is its major mainstay in agriculture, has remained behind in terms of tourism compared to other coastal settlements of Antalya. This situation is mainly because of the fact that the transportation conditions to the field are difficult. Rich in its natural beauty and in its cultural background, the district has served Orthodox Christianity for many years and formed one of its religious centers. The working area Demre will show the expected development in terms of quality and quantity as a result of the improvements to do. This study aims to reveal all the human and economic characteristics of the Demre, and to identify appropriately the first step of the planning for development to determine its potential. The fact that the field offers a wide cultural diversity besides its existing geographical advantages constitutes important attractiveness for the development of Demre. The research area was examined using qualitative research methods such as trip observation and descriptive analysis methods. SWOT analysis was applied to express the steps to be taken for the field more concretely and clearly. Negotiations about the field have been carried out with local people. Data were provided by Demre Municipality, District Agriculture Directorate, Population and Forestry Management Directorate, Demre Library, and also environmental district libraries. Attention has been paid to the explanation within a whole using the deductive model. In this way, the work obtained is aimed to be more qualified.