11-14 yaş grubu spor faaliyetine katılan adolesan bireylerin spora katılım tutumları ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi 'Denizli ili örnek çalışma'
Investigation of the relationship between the attitudes of participation in sports and the quality of life of adolescent individuals participating in 11-14 age group sports activities 'Denizli province case study'
- Tez No: 841689
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sporun her kesimden ve her yaştan bireyler tarafından yapılmasının önemi büyüktür. Özellikle de belediyelerin yapmış olduğu spor faaliyetlerinin her kesime ve her yaştaki bireyin katılımına uygun olması spora yönelik tutum ve yaşam kalitesinin belirlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple araştırma“11-14 yaş grubu spor faaliyetine katılan adelosan bireylerin spora katılım tutumları ve yaşam kalitelerinin incelenmesi”amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Denizli ilindeki Denizli büyükşehir belediyesinin ve Merkezefendi belediyesinin düzenlemiş olduğu spor faaliyetlerine katılan çocuklardan oluşmaktadır. Araştırma grubu ise gönüllülük esasına göre 11-14 yaş aralığındaki bu spor faaliyetine katılan 384 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve spora yönelik tutum ve yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araçları örneklem grubuna konu hakkında bilgi verildikten sonra doldurulmuştur. Ankete 213 kadın, 171 erkek olmak üzere toplam 384 öğrenci cevap vermiştir. Elde edilen veriler istatistik işlem için bilgisayar ortamında, uygun istatistik programa aktarılmıştır. İstatistik işlem olarak betimsel istatistik, bağımsız gruplarda t testi ve pearson korelasyon analizi işlemleri yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi 0,05 anlamlılık düzeyi kabul edilerek yorumlar yapılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler sonucunda, "belediyelerin spor faaliyetine katılan bireylerde spora yönelik tutum ve yaşam kalitesinin yüksek olduğu, spora yönelik tutum ve yaşam kalitesinin cinsiyet ve spor türü değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olmadığı ancak spora yönelik tutum ve yaşam kalitesinin spora katılım yılı değişkeni açısından 0,05 manidarlık düzeyinde anlamlı farklılıkların olduğu görülmüştür. Ayrıca spora yönelik tutum ve yaşam kalitesi arasında yüksek düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is of great importance that sports are done by individuals from all walks of life and all ages. It is very important that the sports activities carried out by the municipalities are suitable for the participation of all segments and individuals of all ages in terms of determining the attitude towards sports and the quality of life. For this reason, the research was carried out with the aim of“Examination of sports participation attitudes and quality of life of adolescents participating in sports activities in the 11-14 age group”. The universe of the research consists of children participating in sports activities organized by Denizli metropolitan municipality and Merkezefendi municipality. The research group, on the other hand, consists of 384 people who participated in this sports activity between the ages of 11-14 on a voluntary basis. Personal information form prepared by the researcher and attitude towards sports and quality of life scale were used as data collection tools in the study. Data collection tools were filled in after the sample group was informed about the subject. A total of 384 students, 213 women and 171 men, responded to the survey. The obtained data were transferred to the appropriate statistical program in the computer environment for statistical processing. Descriptive statistics, independent groups t test and Pearson correlation analysis were performed as statistical procedures. Evaluation of data Interpretations were made by accepting a significance level of 0.05. As a result of the data obtained within the scope of the research, it was found that the attitudes towards sports and quality of life are high in the individuals participating in the sports activities of the municipalities, there is no significant difference in the attitudes and quality of life towards sports according to the variables of gender and sport type, but the attitude towards sports and the quality of life in terms of the year of participation in sports variable. Significant differences were found at the 0.05 significance level. In addition, it was observed that there was a high level of positive and significant relationship between attitude towards sports and quality of life.