Otizm spektrum bozukluğunda supar, HS-CRP,IL-6 düzeylerinin hastalık şiddetiyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of supar, HS-CRP, IL-6 levels with disease severity in autism spectrum disorder
- Tez No: 841713
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH BOZKURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN YILDIRIM DEMİRDÖĞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Otizm spektrum bozukluğu (OSB), karşılıklı sosyal iletişim ve etkileşim alanlarında zorlukla giden, tekrarlayıcı ve basmakalıp davranış örüntüleri, sınırlı ilgi alanlarıyla karakterize nörogelişimsel bir hastalıktır. Artan kanıtlar, sistemik kronik inflamasyonun otizm etiyolojisinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Çalışmamızda, sistemik kronik inflamasyon ve nöronal hücrelerde doku onarım sürecinin göstergelerinden kabul edilen suPAR düzeyi ve inflamasyonun yaygın göstergeleri olan hs-CRP ve IL-6 seviyelerinin OSB ve kontrol grupları arasında kıyaslanması ve bu göstergelerin hastalık şiddeti ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Kesitsel nitelikte yapılan çalışmamızda, 2-6 yaş aralığında DSM-5'e göre OSB tanısı alan 40 çocuk olgu grubunu; benzer yaş ve cinsiyette 40 sağlıklı çocuk kontrol grubunu oluşturmuştur. Her iki grubun ebeveynlerine sosyodemografik veri formu ve Otizm Davranış Kontrol Listesi (ODKL) doldurtulmuştur. Genel psikiyatrik değerlendirme için çalışmaya dahil edilen tüm çocuk ve ebeveynlere ÇDŞG-ŞYT (Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi -Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu- Türkçe Uyarlaması) ve çocukların gelişimsel değerlendirmesi için Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE) uygulanmıştır. OSB'li çocukların hastalık şiddeti, Çocukluk Otizm Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Tüm olguların kan örneklerinde hemogram, suPAR, hs-CRP, IL-6 parametrelerinin ölçülmesi işlemi uygulanmıştır. OSB'li çocuklarda, sağlıklı kontrollere göre artmış suPAR, hs-CRP düzeyleri saptanmış olup, IL-6 seviyesi gruplar arasında anlamlı fark göstermemiştir. Aynı zamanda suPAR, hs-CRP, IL-6 seviyeleri OSB şiddeti ile ilişkili bulunmamıştır. Çalışmamızda suPAR ve hs-CRP seviyeleri OSB'li çocuklarda yüksek bulunmuştur. Bulgularımız, otizm etiyolojisinde sistemik kronik inflamasyonun önemli rolü olduğunu ileri süren literatürü desteklemektedir. Aynı zamanda küçük yaşlarda inflamatuar yükün belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınmasına yönelik planlanacak ileri çalışmalar için de yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Autism spectrum disorder (ASD) is a neurodevelopmental disease characterized by difficulty in mutual social communication and interaction, repetitive and stereotyped behavioral patterns, and limited areas of interest. Increasing evidence suggests that systemic chronic inflammation plays an important role in the etiology of autism. In our study, we aimed to compare suPAR level, which is considered to be an indicator of systemic chronic inflammation and tissue repair process in neuronal cells, and hs-CRP and IL-6 levels, which are common indicators of inflammation, between ASD and control groups and to investigate the relationship of these indicators with disease severity. In our cross-sectional study, we included a group of 40 children aged 2-6 years diagnosed with ASD according to DSM-5; 40 healthy children of similar age and gender constituted the control group. The parents of both groups filled out the sociodemographic data form and the Autism Behavior Checklist (ABC). For general psychiatric evaluation, K-SADS-PL-DSM-5-T (Affective Disorders and Schizophrenia Interview Schedule for School-Age Children -Present and Lifetime Version-Turkish Adaptation) was applied to all children and parents included in the study and Ankara Developmental Screening Inventory (AGTE) was applied for developmental evaluation of the children. Symptom severity of children with ASD was assessed using the Childhood Autism Rating Scale (CARS). Hemogram, suPAR, hs-CRP, IL-6 parameters were measured from blood samples of all cases. Increased suPAR and hs-CRP levels were detected in children with ASD compared to healthy controls, and IL-6 levels did not show a significant difference between the groups. At the same time, suPAR, hs-CRP, IL-6 levels were not found to be associated with ASD severity. In our study, suPAR and hs-CRP levels were found to be high in children with ASD. Our findings support the literature suggesting an important role of systemic chronic inflammation in the etiology of autism. It may also be a guide for further studies to be planned to determine the inflammatory burden at young ages and take the necessary precautions. ır.