Reading autism through literature: The curious incident of the dog in the Night-Time by Mark Haddon in interlingual and intersemiotic contexts
Otizmi edebiyat üzerinden okumak: Diller ve göstergelerarası bağlamlarda Mark Haddon'ın Süper İyi Günler adlı eseri
- Tez No: 697644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Translation and Interpretation, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
İngiliz yazar Mark Haddon'ın 2003 yılında yayınlanan The Curious Incident of the Dog in the Night-Time adlı eseri yayınlandığı tarihten bu yana kırk dört dile çevrilmiş hem yetişkin hem de çocuk kategorisinde satış rekorları kırmış ve birçok ödül almıştır. Dünya çapında başarı yakalayan romanda olaylar, açıkça ifade edilmese de Asperger sendromlu olduğu anlaşılan ana kahraman Christopher Boone'un bakış açısından aktarılmaktadır. Dolayısıyla eser otizmli bireylerin iç dünyalarının anlaşılmasını sağlayarak, tüm dünyada giderek yaygınlaşan otizm spektrum bozukluğuna dikkat çekmektedir. Bu tez, Christopher'ın söylem ve eylemleri üzerinden ayrıntılı bir otizm okuması sunmaktadır. Bu çalışmanın bütüncesini söz konusu özgün eser, eserin Övgü Doğantürk tarafından yapılan Türkçe çevirisi ve Türkçe çevirisiyle yönetmeliğini Nedim Saban'ın üstlendiği oyun uyarlamasının sahne performansı oluşturmaktadır. Bu çalışmada kaynak metin, Jean-Claude Coquet'nin söyleyenler kuramı (2007) ve Sündüz Öztürk Kasar'ın geliştirdiği çeviri göstergebilimi yaklaşımı ışığında ele alınmaktadır. Bu doğrultuda Paris Göstergebilim Okulu tarafından öne sürülen ve Öztürk Kasar (2009) tarafından derlenen edebi metin çözümleme işlemleri aracılığıyla ana karakterin söylem ve eylemlerindeki otizm göstergeleri saptanmakta ve söz konusu göstergelerin erek metinlere aktarımları Roman Jakobson'un (1959) dillerarası ve göstergelerarası çeviri kavramları ışığında incelenmektedir. Yapılan çözümlemelerle bütüncede yer alan kaynak ve erek metinlerin gittikçe yaygınlaşan otizm spektrum bozukluğuna yönelik toplumsal farkındalığa katkısı incelenmekte ve bu farkındalığa bu çalışma ile de ayrıca katkı sunulması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Setting sales records worldwide in both adult and children's categories, The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, by British author Mark Haddon, has been translated into forty-four languages, and has received many awards since its release in 2003. In the novel, which has become successful throughout the world, events are described from the perspective of the protagonist, Christopher Boone, who is understood to have Asperger's syndrome, although this is not explicitly stated. Therefore, the novel draws attention to autism spectrum disorder, which is becoming more and more common all over the world, by providing an understanding of the inner world of individuals with autism. This thesis presents a detailed reading of autism through the discourses and actions of the main character, Christopher. The corpus of our study comprises the original novel in question, as well as its Turkish translation by Övgü Doğantürk and the stage performance of the play adaptation translated into Turkish and directed by Nedim Saban. In this study, the source text is discussed in the light of Jean-Claude Coquet's Theory of Instances of Enunciation (2007) and Sündüz Öztürk Kasar's approach to the semiotics of translation. The signs of autism spectrum disorder in the discourses and actions of the main character are determined in accordance with the operations of literary text analysis propounded by Paris School of Semiotics and compiled by Sündüz Öztürk Kasar (2009) and the transference of these signs into the target texts is analyzed in the light of Roman Jakobson's (1959) concepts of interlingual and intersemiotic translations. With the analyzes made, the contribution of the source and target texts in the corpus to social awareness of autism spectrum disorder, which is becoming increasingly widespread, is examined, and it is hoped that this awareness will also be contributed to by this study.