Borlanmış farklı kimyasal bileşime sahip olan soğuk iş takım çeliklerinin aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of wear behavior of boronized cold work tool steels with different chemical compositions
  1. Tez No: 841771
  2. Yazar: UMUTCAN ÖZBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, toz metalurjisi yöntemiyle üretilmiş Böhler K340 ve 1.2990 kalitesinde soğuk iş takım çelikleri kutu borlama (KB) yöntemiyle borlanmıştır. Kutu Borlama işlemi 950 °C sıcaklığında 2, 4 ve 6 saat zaman diliminde Ekabor II tozu kullanılarak uygulama yapılmıştır. Ardından 750°C'de 3 ve 5 dakika, 800°C'de 3 ve 5 dakika oksidasyon işlemine tabi tutulmuştur. Uygulama sonrası optik mikroskop, taramalı elektron mikroskobu, X-ışını analizi, mikrosertlik testi ve aşınma testleri bulunmaktadır. Optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu, elde edilen borür tabakalarının yapısal özelliklerini incelemek için kullanılmıştır. Mikrosertlik testi, borür tabakalarının sertlik değerlerini belirlemek için kullanılan bir yöntemdir. Aşınma testleri, elde edilen borür tabakalarının aşınma direncini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bilye-disk aşınma cihazı kullanılarak, 0,3 m/s kayma hızı, 5N yük ve 300 metre kayma mesafesiyle WC-Co bilyeye karşı aşınma testleri yapılmıştır. Bu testler sayesinde tabakanın aşınma davranışı ve aşınma direnci belirlenmiştir. 1.2990 çeliğinde KB ve oksidasyon numunelerinin mikrosertlikleri 1312-1669 HV0,2, aşınma hızları da 4,92 ile 89,58x10-6 mm3/Nm aralığındadır. K340 çeliğinde KB ve oksidasyon numunelerinin mikrosertlikleri 1160-1653 HV0,2, aşınma hızları da 0,628 ile 71,78x10-6 mm3/Nm bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 1.2990 and Bohler K340 quality cold work tool steels produced by powder metallurgy method were borided using the box boriding method. Box Boriding process was applied using Ekobar-II powder at a temperature of 950 °C for 2,4 and 6 hours. Then, it was subject to oxidation at 750°C for 3 and 5 minutes, and 800°C for 3 and 5 minutes. After the application, there are optical microscopy, scanning electron microscopy, X-ray analysis, microhardness testing, and wear testing. Optical microscope and scanning electron microscope were used to examine the structural properties of the result boride layers. Microhardness test is a method used to determine the hardness values of boride layers. Wear test were carried out evaluate the wear resistance of the obtained boride layers. Using a ball disc wear device, wear test were carried out against WC-Co ball with a certain sliding speed of 0.3 m/s, 5N load and sliding distance of 300 meters. Thanks to these test, the wear behavior and wear resistance of the layer were determined. The microhardness of KB and oxidation samples in 1.2990 steel is between 1312-1669 HV0,2, and the wear rates are between 4,92 and 89,58mm3/Nm. In K340 steel, was wound to be 1160-1653 HV0,2, and the wear rates were found to be 0.628 and 71.78x10-6/Nm.