Kocaeli ili Süleymaniye Mahallesi Aktaş Ailesi Evi restorasyon projesi
Restoration project of Aktaş Family House in Kocaeli province Süleymani̇ye Village
  1. Tez No: 841819
  2. Yazar: AYSUN NAMAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu tez çalışmasında, Kocaeli ili, İzmit ilçesi, Süleymaniye Mahallesi, 151 ada, 44 parselde yer alan Aktaş Ailesi Evi konu alınmıştır. Günümüzde geleneksel yapı stoğunu önemli ölçüde kaybetmiş Süleymaniye Mahallesinde, özgün detaylarını büyük ölçüde koruyarak günümüze ulaşmış az sayıdaki geleneksel yapılardan biridir.Çalışmanın amacı; yapının özgün değerlerini yapılan müdahaleler, niteliksiz ekler ve bakımsızlık sonucunda kaybetmeden belgelemek, yapıdaki malzeme ve hasarları saptamak, özgün durumunu tespit etmek, hasarları onarmaya yönelik müdahale kararlarının belirlenmesi ve yaşatılabilmesi için kullanıcı ihtiyacı doğrultusunda gerekli işlev, çözüm ve koruma önerilerinde bulunmaktır. Tez kapsamında ele alınan yapının değerlerinin gelecek nesillere aktarılması, yapı ile birlikte Süleymaniye Mahallesindeki diğer geleneksel yapılara veri sağlanması, rehber oluşturması ve literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır.Bu amaçlar üzerine hazırlanan tez çalışması 8 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin amacı, kapsamı ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde kırsal mimari mirasa yönelik kavramlara, ulusal ve uluslararası düzeyde kırsal mimarinin korunması sürecine değinilmiştir. Üçüncü bölümde Kocaeli ilinin kırsal yerleşimleri ve mimarisine yönelik yapılan çalışmalar incelenip kırsal yerleşimlerinin dokusu, mimari özellikleri ve koruma sorunları değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde Aktaş Ailesi Evinin bulunduğu Süleymaniye Mahallesi ele alınmıştır. Beşinci bölümde Aktaş Ailesi Evi'nin tarihi, mevcut durumu ve özellikleri detaylı bir şekilde anlatılarak rölöve projeleri hazırlanmıştır. Altıncı bölümde yapının ilk inşa edildiği dönemdeki özgün durumunu belirlemek amacıyla hazırlanan restitüsyon projesi ve projenin hazırlanmasına ışık tutan kaynaklar ve veriler yer almaktadır. Yedinci bölümde rölöve ve restitüsyon projeleri doğrultusunda müdahale kararları belirlenmiştir. Yapı sahibinin ihtiyacı ve istekleri dikkate alınarak işlev önerisinde bulunulmuş ve restorasyon projesi hazırlanmıştır. Sekizinci ve son bölümde, çalışmanın genel değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the Aktaş Family House located in Kocaeli province, Izmit district, Süleymaniye Vıllage, 151 islands, 44 parcels was taken as the subject. Today, it is one of the few traditional buildings in the Süleymaniye Neighborhood, which has significantly lost its traditional building stock, and has survived to the present day by largely preserving its original details.The aim of the study is to document the original values of the structure without losing them as a result of interventions, unqualified Octobers and disrepair, to identify the materials and damages in the structure, to determine its original condition, to determine the intervention decisions to repair the damages and to make suggestions for the necessary functions, solutions and protection in accordance with the user's needs in order to be able to survive. The aim of the thesis is to transfer the values of the structure to future generations, to provide data to other traditional structures in the Süleymaniye Vıllage together with the structure, to create a guide and to contribute to the literature.The thesis study prepared for these purposes consists of 8 sections. In the first part, information about the purpose, scope and method of the thesis is given. In the second part, concepts related to rural architectural heritage, the process of preserving rural architecture at the national and international levels are discussed. In the third part, the studies conducted on the rural settlements and architecture of Kocaeli province were examined and the texture, architectural features and conservation problems of rural settlements were evaluated. In the fourth section, the Süleymaniye Vıllage where the Aktaş Family House is located is discussed. In the fifth section, the history, current situation and characteristics of the Aktaş Family House were explained in detail and relay projects were prepared. In the sixth section, the restitution project prepared to determine the original condition of the structure during the first construction period and the resources and data that shed light on the preparation of the project are included. In the seventh section, intervention decisions were determined in accordance with the relay and restitution projects. Taking into account the needs and wishes of the building owner, a function proposal was made and a restoration project was prepared. In the eighth and last section, a general evaluation of the study was made.