Duman solüsyonu ile priming edilmiş baklagil karışımlarının hidroponik ortamda ot verimi ve kalitesi
Hay yield and quality of legume mixtures primed with smoke solution in hydroponic environment
  1. Tez No: 841832
  2. Yazar: MUSA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE ÇOPUR DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışma, yaygın fiği (Vicia sativa L.), yem bezelyesi (Pisum sativum spp. arvense L.) ve mürdümük (Lathyrus sativus L.) tohumlarında duman solüsyonu ile priming işleminin hidroponik ortamda ot verimi ve kalitesi üzerine etkisini incelemek amacı ile yürütülmüştür. Bu amaçla hasat atıkları (fındık ve haşhaş) kullanılarak iki farklı duman solüsyonu hazırlanmıştır. Çalışmada baklagil tohumları ikili karışımlar halinde 4 farklı tohum oranında (100:0, 75:25, 50:50, 25:75) ve üç türün eşit oranda karıştırıldığı oran ile toplamda 13 işlem oluşturulmuştur. Karışımlara kontrol olarak saf su ve her bir duman solüsyonunun %1 ve %10'luk oranları ile 18 saat 22 ºC' de priming uygulanmıştır.Priming sonrası hidroponik kaplara alınan tohumlar iklim odasında 8 gün çimlenmeye bırakılmıştır. Hasat edilen örneklerde kuru ağırlık, ADF, NDF, ham protein oranı ve mineral madde (Ca, Mg, K ve P) içerikleri incelenmiştir.Çalışma sonucunda kullanılan baklagil tohumlarının hidroponik ortamda başarılı bir şekilde yetiştirilebileceği belirlenmiştir. Genel anlamda, her iki duman solüsyonu da ADF, NDF, ham proteinoranı, mineral madde içeriğini teşvik ederek hidroponik sistemde yem kalitesini iyileştirmiştir. Ayrıca hidroponik sistemin olumsuz yönü olan kuru madde kaybı duman solüsyonu ile priming uygulanan işlemlerde daha düşük olmuştur. Elde edilen verilere göre, duman solüsyonu bakımından fındık solüsyonu, konsantrasyon bakımından %1, karışım oranları bakımından ise mürdümüğün yüksek oranda bulunduğu karışımlar verim ve kalite bakımından daha ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to investigate the effect of smoke solution priming of seeds of common vetch (Vicia sativa L.), forage pea (Pisum sativum spp. arvense L.) and grass pea (Lathyrus sativus L.) on the yield and quality of forage in a hydroponic system. For this purpose, two different smoke solutions were prepared from harvest residues (hazelnut and poppy). Legume seeds were mixed creating a total of 13 treatments, which included four different seed ratios (100:0, 75:25, 50:50, 25:75) for each species and triple mixture in equal proportions. These seed mixtures were also subjected to priming with pure water as control and each smoke solution at 1% and 10% concentrations for 18 hours at 22 ºC. The primed seeds were then placed in hydroponic containers and grown for 8 days in a climate chamber. After harvest, dry weight, ADF, NDF, crude protein content, and mineral content (Ca, Mg, K, and P) were analyzed. As a result, it was determined that legume seeds could be successfully grown in a hydroponic environment. Generally speaking, both smoke solutions improved the feed quality in the hydroponic system by promoting ADF, NDF, crude protein ratio, mineral substance content. Additionally, the drawback of the hydroponic system, which is dry weight loss, was alleviated with both smoke solutions. According to the obtained data, the hazelnut solution, the 1% concentration, and the high presence of grass pea in the mixtures stood out in terms of yield and quality improvement.