Ulex europaeus lektininin kan grubu bağlama özgüllüğü
Blood group binding specifity of lectin Ulex europaeus
  1. Tez No: 128821
  2. Yazar: YEŞİM ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Ulex europaeus LEKTİNİNİN KAN GRUBU BAĞLAMA ÖZGÜLLÜĞÜ Yeşim ÖZGÜR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ali ATEŞ 2002, 45 Sayfa Jüri: Doç. Dr. Ali ATEŞ Yrd. Doç. Dr. Rüstem DUMAN Yrd. Doç. Dr. U. Sait UÇAN Bu çalışmada, Ulex europaeus bitkisinden elde edilen Ulex europaeus Aglutinin-I (UEA-I)'in insan kan grubu bağlama özgüllüğü ölçüldü. Bu deney için U tabanlı mikrotitrasyon kabı kullanıldı. 50ng/ml lektin solüsyonu PBS ile hazırlanarak başlangıç konsantrasyonu olarak alındı ve UEA-Fin seri dilüsyonu ile insan kan grubu özgüllüğü belirlendi. Sonuç olarak, UEA-Fin %2'lik A grubu eritrositlerini 25u.g/ml konsantrasyonda, B grubu eritrositlerini 6.25ug/ml konsantrasyonda, AB grubu eritrositlerini 50ug/ml konsantrasyonda ve O grubu eritrositlerini 1.57u-g/ml konsantrasyonda aglutine ettiği belirlendi. Bu konsantrasyonlara bakılarak, UEA-Pin O grubu insan kanı eritrositlerine karşı spesifik olduğu tespit edildi. Anahtar kelimeler : Lektin, Hemaglutinasyon, Kan Grupları, Ulex europaeus, Ulex europaeus aglutinin-I (UEA-I).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis BLOOD GROUP BINDING SPECIFICITY OF LECTIN Ulex europaeus Yeşim ÖZGÜR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ali ATEŞ 2002, 45 Page Jury : Assoc. Prof. Dr. Ali ATEŞ Assist. Prof. Dr. Rüstem DUMAN Assist. Prof. Dr. U. Sait UÇAN In this study, it was measured the human blood group binding specificity of the Ulex europaeus Agglutinin-I (UEA-I) from Ulex europaeus. U-based microtitration plate was used for this experiment. 50u-g/ml lectin solution prepared with PBS was taken as a beginning concentration and human blood group specificity of UEA-I was determined with the serial dilution of lectin. As a result, it was observed that the UEA-I agglutinated the 2% A group erythrocytes at the concentration of 25ng/mL the B group erythrocytes at the concentration of 6.25|ig/ml, the AB group erythrocytes at the concentration of 50|ig/ml and O group erythrocytes at the concentration of 1.57u,g/ml. It was determined UEA-I was specific for O human blood group erythrocyte by observing these concentrations. Key Words : Lectin, Haemagglutination, Blood Groups, Ulex europaeus, Ulex europaeus Aglutinin-I (UEA-I)