Şebeke bağlı çok seviyeli eviricinin analizi ve uygulaması
Analysis and application of grid tied multulevel inverter
- Tez No: 841844
- Danışmanlar: PROF. ALİ BEKİR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yenilenebilir enerji sistemlerinin kullanılmasının yaygınlaşmasıyla beraber bu sistemlerde kullanılan güç ekipmanlarının tasarım ve özellikleri gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Güneş ve rüzgar enerjisinin içinde bulunduğu sistemlerde elektrik şebekesine enerji aktarımı konusunda şebekeyle senkron çalışan eviriciler karşımıza çıkmaktadır. Evirici topolojilerinde dönüştürücülerin, harmonik bozunum değerleri, güç faktörü ve verim parametreleri gibi şebeke açısından kritik ve dönüştürücü kalite parametreleri açısından önemli değerlerin yüksek tutulması ya da kalite standartlarına uyulması beklenir. Bu nedenle verim ve diğer çalışma değerlerini düzeltmek için birçok farklı teknik ve topoloji uygulanmaktadır. Eviricilerde seviye sayılarının arttırılması, farklı anahtarlama tekniklerinin uygulanması, topolojilerin yüksek güç değerlerinde uygulanmasında kullanılan yöntemlerdendir. Özellikle de seviye sayısının arttırılmasıyla çıkış harmonik değerlerinin düzeltilmesi ve buna bağlı olarak kullanılacak filtre boyutlarının sınırlandırılması, daha düşük anahtarlama ve iletim kayıplarıyla beraber çok seviyeli eviriciler hem maliyet hem de performans yönünden birçok avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada, çok seviyeli eviricilerin yapıları, kontrol yöntemleri incelenmiş ve ele alınan topolojinin tasarım ve uygulaması yapılmıştır. Şebeke bağlantısı için gerekli donanımlar hakkında bilgi verilmiş ve bu gereklilikler konusunda sunulan standartların araştırmaları yapılmıştır. Topolojilerde yapılan kıyaslamalarla topolojilerin avantajları ele alınmış ve kullanım alanları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the widespread use of renewable energy systems, the design and features of the power equipment used in these systems are gaining importance day by day. In systems involving solar and wind energy, we come across inverters that work synchronously with the grid for energy transfer to the electricity grid. In inverter topologies, it is expected that the values that are critical for the network and important in terms of converter quality parameters such as harmonic distortion values, power factor and efficiency parameters are kept high, or the quality standards are complied with. Therefore, many different techniques and topologies are applied to correct for efficiency and other operating values. The reason for the use of topologies at high power values is that there are rooms of the level numbers and different switching techniques in the inverters. In particular, the size of the level dimensions and the output harmonic values and the limitation of the filter limits used accordingly, together with lower switching and reduction losses, multilevel inverters provide many advantages both in terms of cost and performance. In this study, structures of multilevel inverters, control methods, design and application of the topology are examined. Information was given about the necessary equipment for the network connection, and the standards presented for these requirements were researched. The advantages of topologies are discussed, and their usage areas are evaluated with the comparisons made in the topologies.