In-situ synthesis of MAB phases by spark plasma sintering and chemical exfoliation to 2D MBenes
MAB fazlarının spark plazma sınterleme ile yerınde sentezi ve 2B MBenes fazlarına kimyasal eksfoliasyonu
  1. Tez No: 841843
  2. Yazar: BURAK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AYAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tezde, MAB fazlarının SPS yöntemi ile sentezlenmesi ve sentezlenen tabakalı MAB fazlarının kimyasal olarak dağlanması ile iki boyutlu MBenes fazlarının elde edilmesi raporlanmıştır. İlk olarak 2B MoB ve CrB için öncül faz olan sırasıyla MoAlB ve Cr2AlB2 sentezlenmiştir. MoAlB çeşitli konsantrasyonlarda NaOH veya LiF+HCl solüsyonu ile eksfoliye edilmiştir. Cr2AlB2 ise çeşitli molaritelerde HCl ve NaOH ile tabakalarına ayrıştırılmıştır. Elde edilen 2B MBene fazlarının kompozisyon ve mikroyapıları XRD, SEM, ve EDS ile incelenmiştir. Saf ve yüksek yoğunlukta MoAlB'nin üretim parametreleri (1300℃, 30 MPa, 10 dak) belirlenmiştir. Dahası, MoAlB'nin sertlik, kırılma tokluğu ve oksidasyon direnci Si katkılı MoAlB katı çözeltisi ve SiC takviyeli MoAlB kompoziti üretilerek iyileştirilmiştir. En yüksek sertlik ve kırılma tokluğu sırasıyla 12.39 GPa ve 7.38 MPa.m1/2 ile MoAlB-SiC kompozitinde elde edilmiştir. SiC takviyesi ile MoAlB'de tane büyümesi engellenmiştir. Ek olarak, SiC partikülleri çatlak ilerleyişi sırasında çatlak yön değiştirme mekanizması ile çatlağın enerjisini sönümlemiştir. Ayrıca, literatürde ilk kez elektriksel ve termal iletkenlikleri de incelenmiştir. Daha sonra M elementinin ikamesi ile oluşturulan MoWAlB, MoCrAlB, ve MoWCrAlB katı çözeltileri ile MoAlB'nin sertlik, kırılma tokluğu ve oksidsayon direncinin yükseldiği tayin edilmiştir. Katı çözelti ile tane büyümesinin engellenmesiyle mekanik özelliklerin iyileştiği görülmüştür.Bbu davranışlar yapı-özellik ilişkisi kurularak açıklanmıştır. Cr2AlB2 ve Cr3AlB4 fazları literatürde ilk kez bu çalışmada SPS ile sentezlenmişlerdir. Cr2AlB2 oluşumu sırasında etki eden başlangıç tozları, fazlaca Al miktarı, sıcaklık, basınç, ve bekleme süresi gibi değişkenler optimize edilerek en ideal parametreler belirlenmiştir. Cr3AlB4 için de farklı sıcaklıklarda sentez yapılarak uygun sıcaklık aralıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis reports synthesis of MAB phases by SPS and obtaining two-dimensional MBenes by chemical etching of layered MAB phases. Firstly, MoAlB and Cr2AlB2 were synthesized as precursor phases for 2D MoB and CrB, respectively. MoAlB was exfoliated with NaOH at various concentrations or LiF+HCl solution. Cr2AlB2 was delaminated with HCl at various molarities and NaOH. XRD, SEM, and EDS analyzed composition and microstructures of 2D MBene phases. The production parameters of pure and high-density MoAlB (1300℃, 30 MPa, 10 min) were determined. Moreover, the hardness, fracture toughness, and oxidation resistance of MoAlB were improved by Si-doped MoAlB solid solution and SiC-reinforced MoAlB composite. The highest hardness and fracture toughness were obtained in MoAlB-SiC composite with 12.39 GPa and 7.38 MPa.m1/2, respectively. Grain growth in MoAlB was inhibited by SiC reinforcement. Moreover, SiC particles quench crack energy during crack propagation through crack deflection mechanism. Their electrical and thermal conductivities were also investigated for the first time in the literature. The hardness, fracture toughness, and oxidation resistance of MoAlB were also increased with MoWAlB, MoCrAlB, and MoWCrAlB solid solutions. Inhibition of grain growth by solid solution improved the mechanical properties. These behaviors are explained in detail by establishing structure-property relationships. Cr2AlB2 and Cr3AlB4 phases were synthesized by SPS for the first time in the literature. Starting powders, excess Al, temperature, pressure, and dwell time were optimized to determine the optimum parameters for forming Cr2AlB2. For Cr3AlB4, suitable temperature ranges were determined by synthesizing at different temperatures.