Darbeli elektrik alan uygulamasının ayva dilimlerinin kurutma özellikleri ve antioksidan özelliklerine etkileri
Effects of pulsed electric field application on drying properties and antioxidant properties of quince slices
  1. Tez No: 841845
  2. Yazar: ÖZGÜN ÖZİNARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ERTEKİN FİLİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE AŞIK CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Meyve sebze muhafaza yöntemlerinden en yaygınlarından birisi olan kurutma, gıda endüstrisinde enerji maliyeti yüksek uygulamalardan biridir. Kurutma teknolojisinde enerji maliyetini düşürmek, kurutma hızını azaltmak ve ürün kalitesini iyileştirmek için çeşitli ön işlemler ve kombine yöntemlerle ilgili arayışlar devam etmektedir. Darbeli Elektrik Alan (PEF) teknolojisi gıda teknolojisinde kuruma hızının arttırılması, biyoaktif bileşenlerin korunması gibi amaçlarla uygulanan yeni teknolojilerden bir tanesidir. Bu çalışmada kurutma öncesi ön işlem olarak PEF uygulaması ve kurutma sırasında PEF uygulamasının, ayva dilimlerinin kuruma özellikleri, kalite özellikleri ve renk özelliklerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayvalar 4 mm kalınlığında dilimlenmiş ve üç kısıma ayrılmıştır. İlk grup herhangi bir işlem uygulanmaksızın 45, 60 ve 75°C sıcaklıklarda konvektif kurutulmuştur (C). Bir diğer gruba dilimleme sonrası 10 sn PEF islemi (20 kV voltaja, 10ms darbe genişliğine ve 50 Hz) uygulanmış, aynı sıcaklıklarda konvektif kurutma uygulanarak PEF ön işlemi uygulanmış örnekler elde edilmiştir (ptPEF). Son gruba ise kurutucu için tasarlanan bir düzenek ile sürekli PEF işlemi (dPEF) uygulanmış ve eş zamanlı olarak belirtilen sıcaklıklarda kurutma uygulanmıştır. Kurutma ayva dilimlerinin nem içeriği % 4±0.5 olana dek sürdürülmüştür Farklı muameleler uygulanarak kurutulmuş ayva dilimlerinin nem, aw, pH, renk gibi fizikokimyasal özellikleri ile toplam fenolik madde içeriği, antioksidan aktivite miktarları, fenolik bileşen kompozisyonu ve yapısal özellikleri belirlenmiştir. 45°C'de, 60°C'de ve 75°C'de konveksiyonel kurutulan, ptPEF ve dPEF uygulanan örneklerin nem içeriği sırasıyla %4.90-5.05, %4.26-4.67 ve %4.46-4.90 arasında bulunmuştur. ptPEF-75°C örnekleri en kısa kurutma süresi ve en yüksek kurutma hızına sahip örnekler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drying, one of the most common fruit and vegetable preservation methods, is one of the most energy-costing applications in the food industry. In drying technology, searches for various pre-treatments and combined methods continue to reduce energy costs, reduce drying speed and improve product quality. Pulsed Electric Field (PEF) technology is one of the new technologies applied in food technology for purposes such as increasing the drying speed and protecting bioactive components. In this study, it was aimed to determine the effects of PEF application as a pre-treatment before drying and PEF application during drying on the drying characteristics, quality characteristics and color characteristics of quince slices. Quinces were sliced 4 mm thick and divided into three parts. The first group was convectively dried at temperatures of 45, 60 and 75°C (C) without any treatment. PEF treatment (20 kV voltage, 10 ms pulse width and 50 Hz) was applied to another group for 10 seconds after slicing, and samples with PEF pre-treatment were obtained by applying convective drying at the same temperatures (ptPEF). In the last group, continuous PEF process (dPEF) was applied with a mechanism designed for the dryer and drying was applied simultaneously at the specified temperatures. Drying was continued until the moisture content of the quince slices was 4±0.5%. Physicochemical properties such as moisture, aw, pH, color, total phenolic substance content, antioxidant activity amounts, phenolic component composition and structural properties of dried quince slices were determined by applying different treatments. The moisture content of the samples convectionally dried at 45°C, 60°C, and 75°C and treated with ptPEF and dPEF was determined to be between 4.90-5.05%, 4.26-4.67%, and 4.46-4.90%, respectively. ptPEF-75°C samples were determined as the samples with the shortest drying time and highest drying speed.