Social media in the age of anti-consumerism: An Instagram analysis of the Buy Nothing Day campaign
Tüketim karşıtılığı çağında sosyal medya: 'Buy Nothıng Day' kampanyasının Instagram analizi
- Tez No: 841899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİS ARTAN ÖZORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, sosyal medya platformlarında gözlemlenen Kara Cuma karşıtı harekete özel olarak odaklanarak, özellikle COVID-19 sonrası dönemde aşırı tüketime karşı hareketleri incelemektedir. Çalışma, aşırı tüketimin olumsuz sonuçlarına ilişkin artan farkındalığı ve daha sürdürülebilir uygulamalara olan ihtiyacı vurgulayarak tüketime yönelik gelişen algı ve tutumları araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada açıklayıcı sıralı araştırma tasarımı çatısı altında, nicel olarak veri madenciliği ve nitel olarak içerik analizi değerlendirilmesinden oluşan karma yöntem kullanmaktadır. Bulgular, tüketim karşıtlığına yönelik ağırlıklı olarak olumlu bir duyguyu ortaya koyarak, tüketici tutumlarında daha bilinçli ve sürdürülebilir tüketim uygulamalarına doğru bir değişime işaret etmekedir. Araştırma COVİD-19 sonrası bilinçli tüketimin ivme kazanarak geleneksel tüketici zihniyetine meydan okumasını ve sorumlu tüketimin önemini göstermektedir. Instagram gibi sosyal medya platformları, tüketim karşıtı duyguların ifade edilmesi ve yayılması için güçlü araçlar olarak ortaya çıkmaktadır. Bu platformlar bireylerin görüşlerini paylaşmaları, farkındalık yaratmaları ve başkalarını sürdürülebilir uygulamalara yönelmeleri için alanlar sağlamaktadır. Şirketler, sürdürülebilirlik ve etik uygulamalara yönelik değişen tüketici beklentilerini karşılamak amacıyla kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) faaliyetlerinin ve yeşil pazarlama şeklindeki çabaların önemini giderek daha fazla fark etmektedir. Bu tez, günümüzdeki tüketici tutumları ve sosyal medyanın aşırı tüketime ilişkin kamusal söylemi şekillendirmedeki rolüne ilişkin mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Aşırı tüketime karşı tartışmaları ve aktivizmi kolaylaştırarak sosyal medya platformlarının tüketim adına bilinçlenme ve olumlu değişimi teşvik etme potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the movements against overconsumption, particularly in the post- COVID-19 era, with a specific focus on the anti-Black Friday movement observed on social media platforms. The study aims to investigate evolving perceptions and attitudes towards consumption, emphasizing the growing awareness of the negative consequences of excessive consumption and the need for more sustainable practices. The research employs mixed method with consisting of data mining process involving an automated sentiment analysis and an evaluation of the posts by thematic analysis, under the roof of the explanatory sequential research design. The findings reveal a predominantly positive sentiment towards anti-consumption, indicating a shift in consumer attitudes towards more mindful and sustainable consumption practices. After COVID-19, individuals have started to reevaluate their priorities, advocating for conscious consumption. The anti-Black Friday movements have gained momentum, challenging the traditional consumerist mindset and emphasizing the importance of responsible consumption. Social media platforms have emerged as powerful tools for expressing and disseminating anti-consumption sentiments. These platforms provide spaces for individuals to share their views, raise awareness, and mobilize others towards sustainable practices. Companies are increasingly recognizing the significance of corporate social responsibility (CSR) activities and efforts in the form of green marketing in order to meet evolving consumer expectations for sustainability and ethical practices. The research contributes to the existing literature regarding contemporary consumer attitudes and the role of social media in shaping public discourse on overconsumption. It highlights the potential for social media platforms to foster positive change by facilitating discussions and activism against excessive consumption.