Değişken kaya koşullarında kazılan enerji ve derivasyon tünellerinin tasarım ilkeleri ve bir vaka analizi
Design principles and a case analysis of energy and derivation tunnels dugged in variable rock conditions
- Tez No: 841898
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Tüneller, mühendislik alanındaki en önemli yapılarının başında gelirler. Tüneller, inşa edildikleri zeminlerin genellikle anizotropik ve heterojen davranış gösteren süreksiz yapıları, eklem takımları ve bunların dağılımları, olası kayma düzlemleri, yeraltı suyunun etkisi ve bunlara bağlı olarak zeminin fiziksel ve mekanik özelliklerinin sağlıklı olarak belirlenmesindeki güçlükler nedeni ile tasarımları ve projelendirilmesi oldukça güç yapılardır. Tünel geometrisinin değişkenliği, destek elemanlarının özel durumları, yapı- zemin karşılıklı etkileşimi, yük dağılımının karmaşıklığı, tünel açma yönteminin gerilme dağılımına etkisi gibi faktörler de problemin güçlüğünü artıran etkenlerdir. Bu çalışma kapsamında tünel tasarımı ile ilgili olarak bir vaka analizi özelinde baraj derivasyon tüneli 2 boyutlu sonlu elemanlar yöntemi ile modellenmiş ve Mohr-Coulomb yenilme kriterleri kullanılarak zemin parametreleri modele tanımlanmıştır. Uluslararası alanda yaygın olarak kullanılan ve genel kabul gören standartlar ve literatür incelenmiş ve proje alanı için yapılan jeoloji – jeoteknik değerlendirmeler, ampirik olarak önerilen destek sistemleri dikkate alınarak tünelinin kazı destek ve nihai betonarme kaplama tasarımına yönelik yapılan sonlu elemanlar analizleri ile ayrıntılı bir çalışma hazırlanmıştır
Özet (Çeviri)
Tunnels are one of the most important structures in engineering. Tunnels are very difficult structures to design and project due to the anisotropic and heterogeneous behavior of the discontinuities, joint sets and their distributions, possible slip planes, the effect of groundwater and the difficulties in determining the physical and mechanical properties of the ground accordingly. Factors such as the variability of the tunnel geometry, the special conditions of the support elements, the interaction between the structure and the ground, the complexity of the load distribution, the effect of the tunneling method on the stress distribution are also factors that increase the difficulty of the problem. Within the scope of this study, the dam diversion tunnel was modeled with 2D finite element method and soil parameters were defined to the model by using Mohr-Coulomb failure criteria in a case study related to tunnel design. The widely used and generally accepted standards and literature in the international arena were examined. A detailed study was prepared with the finite element analyzes for the excavation support and final reinforced concrete design of the tunnel, considering the geological – geotechnical evaluations and the empirically suggested support systems for the project area.