Yahudi Hıristiyan ve İslam kelamında kadın
Women in Jewish Christian and Islamic theology
- Tez No: 841945
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma, kelam düşüncesinde yer alan kadın meselesi ile ilgili ortaya çıkan eleştirilerin objektif bir bakış açısıyla ele alınması ve değerlendirilmesidir. Kadının konumunu ve ona verilen değeri Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam ekseninde incelemektedir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Yahudi kelamında kadın konusu ele alınmıştır. Ardından Yahudi kelamında kadının sorumluluğu başlığı altında ailedeki konumuna, eğitimi ve çalışmasına, evlenmesi ve boşanma hakkına yer verilmiştir. Yahudi Kelamında cinsiyet-kadın-nübüvvet ve ahiret ilişkisi bağlamında Yahudi kelamında kadın peygamberler konuları incelenmiştir. Yahudi kelamında kadının ahiretteki durumu incelenmiş, eril Tanrı anlayışı ve feminist teoloji meselelerine yer verilmiştir. İkinci bölümünde Hıristiyan kelamında kadın meselesi incelenmiştir. Hıristiyan kelamında kadının sorumluluğu başlığı altında ailedeki konumuna, eğitimi ve çalışmasına, evlenmesi ve boşanma hakkına yer verilmiştir. Hıristiyan kelamında cinsiyet-kadın-nübüvvet ve ahiret ilişkisi kapsamında peygamberlikte cinsiyet, Yeni Ahit'te vahiy ve peygamberlik, kadın peygamberler konularına değinilmiştir. Kadının ahiretteki durumu, Hıristiyan kelamında eril Tanrı anlayışı ve feminist teoloji meseleleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde İslam kelamında kadın meselesinde İslam'ın kadınla ilgili ortaya koyduğu temel prensiplere yer verilmiştir. Sünnetullah, fıtratullah ve sıbgatullah çerçevesinde İslam'ın kadına bakışı incelenmiştir. Cinsiyet-kadın-nübüvvet ilişkisi bağlamında İslam kelamında nübüvvette cinsiyet meselesine yer verilmiştir. İslam kelamında kadının sorumluluğu başlığı altında cinsiyet farklılıklarının kaynağı, kadının eğitimi, çalışması, yöneticiliği, evlenmesi, boşanması ve nafaka hakkı incelenmiştir. Kadının din seçimi, özgür irâdesi ve ahiretteki durumuna değinilmiş, İslamî feminizmin imkânı konusuna yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is devoted to discuss and evaluate the criticisms regarding the women issue in Kalam thought from an objective perspective. It examines the position of women and the value given to them on the axis of Judaism, Christianity and Islam. In the first part of the study, which consists of three parts, the subject of women in Jewish theology is discussed. Then, under the title of woman's responsibility in Jewish theology, her position in the family, her education and work, her right to marry and divorce are included. The issue of female prophets in Jewish theology is examined in the context of the relationship between gender, woman, prophethood and the afterlife in Jewish theology. The situation of women in the afterlife in Jewish theology is examined, and issues of the masculine understanding of God and feminist theology were included. In the second part, the issue of women in Christian theology is examined. In Christian theology, women's position in the family, education and work, and the right to marry and divorce are included under the heading of women's responsibility. Within the scope of the relationship between gender-woman-prophecy and the afterlife in Christian theology, the topics of gender in prophecy, revelation and prophecy in the New Testament, and female prophets have been touched upon. The status of women in the afterlife, the understanding of masculine God in Christian theology, and feminist theology issues were examined. In the third chapter, the issue of women in Islamic theology is taken up. Islam's view of women is examined within the framework of sunnatullah, fitratullah and sibgatullah. In the context of gender-woman-prophecy relationship, the gender issue in prophethood in Islamic theology is dwelled on. Under the title of women's responsibility in Islamic theology, the source of gender differences, women's education, work, management, marriage, divorce and alimony rights are examined. Women's choice of religion, their free will and their situation in the afterlife are touched upon, and the possibility of Islamic feminism is included.