Diyabetik nefropati ile maresin-1 düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between diabetic nephropathy and maresin-1 levels
- Tez No: 841964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN SEVİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Amacımız diyabetik nefropatide (DNP) maresin-1 (MaR1) düzeyini incelemek. Kontrol grubu ve diyabetes mellitus (DM) tanısı olup diyabetik nefropati olmayan grup ile diyabetik nefropatisi olan grup arasında MaR1 düzeyi açısından farklılık olup olmadığını tespit etmektir. Yöntem: Çalışmadaki hastalar üç gruba ayrıldı. İlk grup sağlıklı gönüllülerden oluşturuldu. İkinci grup diyabetes mellitus tanısı olup nefropatisi olmayan gönüllülerden ve üçüncü grup diyabetes mellitus tanısı olup nefropatisi olan gönüllülerden oluşturuldu. Tüm hastaların takiplerinde rutin olarak BUN, kreatinin, ürik asit, total protein, albümin, glukoz, HbA1c, IL-6, sensitif crp, MaR1, spot idrarda mikroprotein kreatinin oranı ve mikroalbümin kreatinin oranı düzeyleri çalışıldı. Tüm parametreler gruplar arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim is to examine MaR1 level in diabetic nephropathy. The aim is to determine whether there is a difference in MaR1 level between the control group, the group diagnosed with diabetes mellitus and without diabetic nephropathy, and the group with diabetic nephropathy. Method: The patients in the study were divided into three groups. The first group was made up of healthy volunteers. The second group consisted of volunteers diagnosed with diabetes mellitus but without nephropathy, and the third group consisted of volunteers diagnosed with diabetes mellitus but with nephropathy. During the follow-up of all patients, BUN, creatinine, uric acid, total protein, albumin, glucose, HbA1c, IL-6, sensitive CRP, MaR1, spot urine microprotein creatinine ratio and microalbumin creatinine ratio levels were studied routinely. All parameters were compared between groups.