Revizyon kalça artroplastisinin etyolojisi ve maliyet etkinliğinin değerlendirilmesi
Etiology and assessment of cost-effectiveness of revision hip arthroplasty
- Tez No: 841965
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHADDİN GÜZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Ankara Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı bölümünde ameliyat olan primer ve revizyon kalça artroplastisi vakalarının nedenlerini, bu hastaların maliyet profillerini karşılaştırmayı ve hastanede kalış süresi, ek hastalıklar, septik ve aseptik revizyon oranlarının maliyete etkisini değerlendirmeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Ocak 2017- Aralık 2022 yılları arasındaki hastanemizde opere edilen Sosyal Güvenlik Kurumu ameliyat kodlarından P612480 (kalça revizyon artroplastisi, total) ve P612470 (kalça artroplastisi, asetabular liner değiştirilmesi, total), P612471 (kalça asetabular revizyonu, parsiyel), p612472 (kalça femoral stem revizyonu, parsiyel) ve P12340 (kalça eklem total protezi) no'lu kod girilen hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Revizyon kalça artroplastisi (RKA) yapılan 205 hasta ve primer total kalça artroplasti (PTKA) yapılan 737 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastanemizin bilgi işlem sistemindeki faturalama bölümünden hastaların bilgilerine ve revizyon ve primer kalça artroplasti operasyonlarındaki maliyet dokümantasyonuna ulaşılmıştır. Bulgular: 6 yıldaki revizyon vakalarının median maliyeti 15069,77 türk lirası (TL) iken, primer kalça artroplastilerinde bu miktar 8716,47 TL ve bu oran istatiksel açıdan anlamlıydı (p˂0.001). Yıllara göre karşılaştırıldığında ise her yılda revizyon vakalarının maliyetleri daha fazla olmakla birlikte istatiksel olarak anlamlılık değişiklik göstermekteydi (2017 için p:0.335, 2018 için p˂0.001, 2019 için p˂0.001,2020 için p˂0.001,2021 için p:0.238, 2022 için p˂0.001). Septik sebepler ile aseptik sebepler arasında (p˂0.001) ve periprostetik kırıklar ile aseptik sebepler arasında (p:0.02) maliyet açısından anlamlı derecede fark çıkmıştır. Sonuç: Revizyon kalça artroplastisinin, primer total kalça artroplastisine göre mali yükü daha fazladır. Bu nedenle preoperatif riskleri saptamak ve artroplasti ömrünü arttırmak önemlidir. Bu çalışmanın mali konuda bilinç yaratması, ulusal kayıt sisteminin geliştirilmesine yardımcı olmasını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to compare the reasons for primary and revision hip arthroplasty operated in the Department of Orthopedics and Traumatology, Ankara University Faculty of Medicine, the cost profiles of these patients, and to evaluate the impact of hospital stay, comorbidities, septic and aseptic revision rates on cost. Materials and Methods: Among the Social Security Institution surgery codes operated in our clinic between January 2017 and December 2022, P612480 (hip revision arthroplasty, total) and P612470 (hip arthroplasty, acetabular liner replacement, total), P612471 (hip acetabular revision, partial), p612472 (hip femoral stem revision, Patients who entered the code numbered P12340 (partial) and P12340 (total hip joint prosthesis) were included in the study. 205 patients who underwent revision total hip arthroplasty and 737 patients who underwent primary hip arthroplasty were included in the study. Patients' information and cost documentation for revision and primary hip arthroplasty operations were accessed from the billing unit of our hospital's information operating system. Results: While the median cost of revision cases in 6 years was 15069.77 Turkish lira (TL), this amount was 8716.47 TL in primary hip arthrplasty and this rate was statistically significant (p˂0.001). When compared by year, the costs of revision cases are higher every year. The statistical significance varied (p:0.335 for 2017, p˂0.001 for 2018, p˂0.001 for 2019, p˂0.001 for 2020, p:0.238 for 2021, p˂0.001 for 2022). There was a significant difference in cost between septic and aseptic causes (p˂0.001) and between periprosthetic fractures and aseptic causes (p:0.02). Conclusions: Revision hip arthroplasty carries a higher cost burden than primary hip arthroplasty. Therefore, it is important to determine preoperative risk factors and increase arthroplasty survival. We hope that this study will contribute to raising awareness on this issue and the development of a national registry system.