Diyabetik nefropati ile hemogram parametreleri ve ürik asit arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between diabetic nephropathy with hemogram parameters and uric acid
  1. Tez No: 499056
  2. Yazar: AYŞE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ÖZTÜRK, UZMAN CİHAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Diyabetes mellitus farklı sebeplere bağlı gelişen ve değişik komplikasyonlara yol açan dünyada ve ülkemizde sık görülen bir hastalıktır. DM'nin mikrovasküler komplikasyonu olan diyabetik nefropati (DNP)'nin gelişmesinde inflamasyon önemli rol oynamaktadır. Çalışmamızda inflamasyon belirteci olarak bildirilen ortalama trombosit hacmi (OTH), nötrofil lenfosit oranı (NLO), trombosit lenfosit oranı (TLO), ürik asit lenfosit oranı (ÜALO) ve ürik asitin DNP'nin erken tanısında ve progresyonundaki önemini araştırmayı hedefledik. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmamız tek merkezli, retrospektif araştırma olarak planlandı. Çalışmaya 2012-2014 yılları arasında dahiliye ve nefroloji kliniğinden takipli Tip 2 DM'li hastalar dahil edildi. Hastalar GFR ve albuminüri miktarına göre 4 gruba ayrıldı. Gruplar arasında OTH, NLO, TLO, ÜALO ve ürik asit karşılaştırıldı. İstatiksel analiz için One-Way ANOVA, Kruskal Wallis, Tukey testi ve ki-kare testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AND AIM: Diabetes mellitus is a common disease in the world and in our country, which is linked to different causes and leads to various complications.Diabetic nephropathy is a microvascular complication of DM. Inflammation plays an important role in the development of diabetic nephropathy. We aimed to investigate the significance of mean platelet volume, neutrophil lymphocyte ratio, thrombocyte lymphocyte ratio, uric acid lymphocyte ratio, and uric acid in the early diagnosis and progression of DNP reported as inflammatory markers in our study. MATERIALS AND METHODS: Our study was planned as a single-center and retrospective study. Between 2012 and 2014 the study included patients with Type 2 DM who were followed up from internal medicine and nephrology clinics. Patients were divided into 4 groups according to the amount of GFR and albuminuria. OTH, NLO, TLO, ÜALO and uric acid were compared among the groups. One-Way ANOVA, Kruskal Wallis, tukey test and chi-square tests were used for statistical analysis.