When our choices matter: The interplay between immersion and moral decision-making in digital games
Seçimlerimiz önemli olduğunda: Dijital oyunlarda kendini kaptırma ve ahlaki karar verme arasındaki etkileşim
- Tez No: 842012
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez, video oyunlarında kendini kaptırma ve ahlaki seçimler arasındaki ilişkiyi araştırıyor ve bunların oyuncunun oyun deneyimi üzerindeki etkisini analiz ediyor. Literatür taraması yoluyla immersiyon kavramı, nasıl başarıldığı ve hangi oyun tasarım bileşenlerinin onu ürettiği araştırır. Ayrıca video oyunlarında ahlaki tercihlerin rolü, bunların oyuncu deneyimi üzerindeki etkisi ve oyuncunun eylemlilik ve sorumluluk duygusuna etkileri araştırır. İmersyon ve ahlaki seçimler arasındaki etkileşim ve bu unsurların oyuncunun oyun deneyimini nasıl şekillendirdiği, Papers, Please adlı video oyununun yakın okunmasıyla analiz edilir. Bu okumadan elde edilen bulgular, oyunların içine kendini kaptırma ve ahlaka yönelik tasarım için bir rehber halinde sentezlendi. Rehber, oyun tasarımı bileşenlerinin birbirini nasıl etkilediğini ve yaygın tuzaklardan nasıl kaçınılacağını açıklar. İmersyon ve ahlaki seçimler arasındaki etkileşimi anlamanın oyun tasarımına bilgi sağlayabileceği sonucuna varılmıştır. Bu da daha tatmin edici oyun deneyimlerine ve artan oyuncu keyfine yol açar. Ek olarak, bu tür araştırmaların video oyunlarının oyuncular üzerindeki duygusal etkileri hakkındaki tartışmalara katkıda bulunabileceğini ve kendini kaptırma, ahlaki seçimler ve gerçek dünyadaki davranışlar arasındaki ilişkiye dair daha fazla araştırma yapılmasını teşvik edebileceğini öne sürüyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the intricate relationship between immersion and moral choices in video games, analyzing their impact on a player's gaming experience. Through a literature review, the concept of immersion, how it is achieved, and what game design components produce it are explored. Furthermore, the role of moral choices in video games, their effect on player experience, and their implications for a player's sense of agency and responsibility are investigated. The interplay between immersion and moral choices and how these elements shape a player's gaming experience are analyzed by conducting a close reading of the video game Papers, Please. The findings from the reading are synthesized into a guide for designing for immersion and morality in games, which describes how game design components affect each other and how to avoid common pitfalls. It is concluded that understanding the interplay between immersion and moral choices can inform game design, leading to more satisfying gaming experiences and increased player enjoyment. Additionally, it suggests that such research can contribute to discussions about the emotional effects of video games on players and prompt further investigations into the relationship between immersion, moral choices, and real-world behavior.