Sakarya havzasında yer alan bazı derelerin su kalitesinin fizikokimyasal değerlere ve bentik alglere göre belirlenmesi
Determination of water quality of some streams in the Sakarya basin based on physiochemical parameters and benthic algae
- Tez No: 842036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU MORKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında, Sapanca Gölü için önemli su kaynakları olan Aşağıdereköy Deresi, Balıkhane Deresi, Kurtköy Deresi, Mahmudiye Deresi, Sarp Deresi, İstanbul Dere ve Keçi, Deresinin bentik diyatomelerinin belirlenmesi ve trofik düzeylerinin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Araştırma da her dereden 2 örnekleme istasyonu olmak üzere toplam 14 istasyonda çalışılmıştır. Örneklemeler, Ocak 2022- Ekim 2022 tarihleri arasında mevsimsel olarak yapılmıştır. Derelerde yayılış gösteren fitobentoz kompozisyonu ve mevsimsel değişimleri incelenmiştir. Araştırmada, derelerde toplamda, 104 takson tespit edilmiştir. Bununla birlikte, Aşağıdereköy, Balıkhane, Kurtköy, Mahmudiye, Sarp, İstanbul ve Keçi derelerinin su kalitesini belirlemek için, seçilen araştırma istasyonlarında fizikokimyasal ölçümler de yapılmıştır. Derelerde ortalama su sıcaklığının 15,6 0C, iletkenlik değeri'nin 547,8 μS cm¯¹, pH değerinin 7,3 ve çözünmüş oksijen değerininde 8,2 mg/l olduğu tespit edilmiştir. Araştırma da Cocconeis pediculus, Navicula angusta, Navicula radiosa, Navicula rhynchocephala, Navicula tripunctata, Navicula trivialis ve Surirella minuta taksonları en bol olarak tespit edilmiştir. Aşağıdereköy (Harmanlı), Balıkhane, Kurtköy, Mahmudiye, Sarp, İstanbul ve Keçi derelerinin DESCY, IBD, IDAP, IPS, IDG, SLA indeklerine göre“İYİ- ORTA”, CEE, TDI, SHE ve TIT indekslerine göre“ORTA”düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, determination of benthic diatoms and the assessment of trophic levels in important water sources for Lake Sapanca, namely Aşağıdereköy Stream, Balıkhane Stream, Kurtköy Stream, Mahmudiye Stream, Sarp Stream, İstanbul Stream, and Keçi Stream, were targeted. In the research, a total of 14 stations, 2 sampling stations from each stream, were studied. Sampling was carried out seasonally between January 2022 and October 2022. Phytobenthos composition and seasonal changes in streams were investigated. In the study, a total of 104 taxa were identified in the streams. In addition, physicochemical measurements were made at selected research stations in order to determine the water quality of Aşağıdereköy, Balıkhane, Kurtköy, Mahmudiye, Sarp, İstanbul and Keçi streams. The average water temperature in the streams was found to be 15,6 °C, the conductivity value was 547.8 μS cm⁻¹, the pH value was 7.3, and the dissolved oxygen content was 8,2 mg/l. Cocconeis pediculus, Navicula angusta, Navicula radiosa, Navicula rhynchocephala, Navicula tripunctata, Navicula trivialis, and Surirella minuta taxa were found to be the most abundant. Aşağıdereköy (Harmanlı), Balıkhane, Kurtköy, Mahmudiye, Sarp, İstanbul, and Keçi streams were classified as“GOOD-MODERATE”according to DESCY, IBD, IDAP, IPS, IDG, SLA indices, and as“MODERATE”according to CEE, TDI, SHE, and TIT indices.