İmmünomodülatör ilaç kullanan kişilerde influenza ve pnömokok aşılama oranlarının araştırılması
Investigation of influenza and pneumococcal vaccination rates in immunomodulatory drug users
  1. Tez No: 842037
  2. Yazar: CİHAD ŞAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızda immünomodülatör ilaç kullanan hastalarda influenza ve pnömokok hastalığına karşı en etkin koruma yöntemi olduğu bilinen aşılama oranlarının saptanması ve mevcut veriler ışığında hekimlerin ve sağlık çalışanlarının bu hasta grubunun aşılanmasına karşı dikkatlerini arttırmak amaçlanmıştır. Gereç veYöntem: T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji polikliniğine başvuran 01.01.2016-01.06.2022 tarihleri arasındaki hasta dosyaları incelenmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik verileri, aşı durumları ve aşı yapılan zamanlar öğrenildikten sonra aşı olanlara aşılanma gerektiği bilgisine nasıl ulaştığı sorulmuştur. Çalışmanın verileri SPSS 25.0 (IBM, ABD) programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları ortalama, ortanca, frekans ve yüzde olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to determine the rates of vaccination, which is known to be the most effective method of protection against influenza and pneumococcal disease in patients using immunomodulatory drugs, and to increase the attention of physicians and healthcare professionals towards vaccination of this patient group the light of available data. Materials and Methods: The patient files of patients admitted to the Infectious Diseases and Clinical Microbiology outpatient clinic of the Ministry of Health, SBÜ Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH between 01.01.2016-01.06.2022 were analyzed. The demographic data of the patients such as age, gender, vaccination status and vaccination times were learned, and those who were vaccinated were asked how they reached the information that they should be vaccinated. The data of the study were analyzed with SPSS 25.0 (IBM, USA). The findings of the study were expressed as mean, median, frequency and percentage.