Level of detail optimization for 3D city models
3 boyutlu kent modelleri için LOD optimizasyonu
  1. Tez No: 842051
  2. Yazar: BARKIN EMİRHAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kentsel tasarım alanı, şehir planlarına ek olarak, kent mekanından elde edilen görsel dijital veriden ve 3D modellerden büyük ölçüde beslenmektedir. Buna karşın geleneksel 3D kent modellerinde kent mekanı oldukça temsili ve niceliksel veriye odaklı olarak üretilmektedir. Dijital kent verisinin gelişiminin geçmişte bilgisayar destekli tasarım (CAD), Bina bilgi modelleri (BIM) ve coğrafi bilgi sistemleri (GIS) gibi teknolojileri endüstri standardı haline getirmesine benzer şekilde; Endüstri 4.0; Kent mekanına ait gerçekçi görselleştirme imkanı sağlayan 3D tarama teknolojilerindeki gelişmeler; Grafik işlemcilerinin artan kapasiteleri; Oyun motorları ile birleşen Dijital Twin (DT) konsepti, şehir planlama ve tasarım pratiklerine yeni perspektifler kazandırmaktadır. Bu çalışmada, grafik teknolojileri alanında kullanılan LOD sistem optimizasyonu ve kent mekanını konu alan 3D tarama modelleri arasındaki niteliksel ilişki, ve kent mekanı özelinde oluşturulmak üzere hipotatik bir LOD kategorizasyonunun temel hatları araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In addition to city planning, visual digital data and 3D models collected from the urban environment are an important source of inspiration for the field of urban design. As a contrast, the urban environments, rendered in traditional 3D city models, are highly representative and data-driven way. Equivalent to how the development of digital urban data (digitization) has created technologies such as computer-aided design (CAD), building information models (BIM), and geographic information systems (GIS), and made them the industry standard in the past; Industry 4.0; Advancements in 3D scanning technologies that provide realistic visualization of urban space; Increased capacities of graphics processors; The Digital Twin (DT) concept which combined with game engines, brings new perspectives to urban planning and design applications. In this study, besides the basics of a hypothetical LOD categorization to be built especially for the urban area, the qualitative connection between the LOD system optimization used in the field of graphics technologies and the 3D scanned models of the urban area has been examined.