n-UJ olan amalgamated halkalar
Amalgamated rings with n-UJ-properties
- Tez No: 842050
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TAMER KOŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; Negin Farshad, Shaaban Ali SafariSabet, Ahmad Moussavi'nin“Amalgamated rings with clean-type properties”adlı çalışmaları incelenerek Amalgamated halkaların genişletilmesi amaçlanmıştır. Dördüncü bölümde, bir önceki bölümde incelenen Amalgamated halkaların UJ, n-UJ özellikleri üzerine çalışılarak yeni halkalar üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is divided into four parts. The first part is dedicated to the introduction. In the second part, the fundamental concepts required for our study are explained. In the third part, the goal is to expand the Amalgamated rings by examining the study“Amalgamated rings with clean-type properties”by Negin Farshad, Shaaban Ali SafariSabet, and Ahmad Moussavi. In the fourth part, new rings are investigated by focusing on the UJ and n-UJ properties of the Amalgamated rings analyzed in the previous section.