An investigation on the application of new Austrian tunneling method to the construction of wide underground subway stations
Geniş yeraltı metro istasyonlarının inşasında yeni Avusturya tünel inşaat yönteminin uygulanabilirliğinin incelenmesi
  1. Tez No: 842055
  2. Yazar: SELİM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tünelcilik geçmişte olduğu gibi bugün de insanlığın temel ihtiyaçlarından olan su temini, kanalizasyon, drenaj, ulaşım gibi amaçları karşılamak için tercih edilen bir inşai faaliyettir. Artan nüfus ve insanlığın temel ihtiyaçları özellikle ulaşım alanında şehir içlerinde de tünel açma zorunluluğu doğurmuştur. Tünel kazıları sırasında tünelin belirli bir etki alanı içerisinde deformasyonlar meydana getirmektedir. Bu deformasyonlar özellikle tünel çevresinde bulunan yapılara zarar verebilmekte, hatta tünel göçmesi durumunda yapılarda da göçmelere sebep olabilmektedir. Bu deformasyonların önlenebilmesi için tünel açılacak bölgenin jeolojik, hidrolojik, jeoteknik özelliklerinin ve seçilecek tünel derinliği ve çapının çok hassas bir şekilde incelenmesi gerektiği ortaya koyulmuştur. Tünel kazıları öncesi beklenen deformasyon mertebeleri öncelikle çeşitli araştırmacılar tarafından önerilen ampirik yöntemler ile önden tahmin edilmiş ve bu değerler saha okumaları ve sonlu elemanlar metod ile yapılan analiz sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Ampirik yöntemler ve sonlu elemanlar analiz sonuçları birbiri ile benzer değerler taşırken sahada yapılan ölçümlerde deformasyonların daha fazla olduğu görülmüştür. Bunun sebebi olarak saha kazısında gösterilen hassasiyet ile ilişkili olduğu düşünülmüştür. Mevcut şartlarda var olan yöntemler ile gerçekleşmesi beklenen yüzey oturmaları, kabul edilebilir sınırların üstünde olduğu görülmüş ve bu tez kapsamında bu deformasyonların azaltılmasına yönelik ilave önlemler ve iyileştirmeler üzerinde çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda yüzde 36-43 mertebelerinde mevcut duruma göre deformasyonların azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tunneling, as it was in the past, remains an essential construction activity today, serving purposes such as water supply, sewage, drainage, and transportation to meet humanity's basic needs. The increasing population and fundamental requirements, especially in the field of transportation, have necessitated tunnel construction within urban areas. During tunnel excavations, deformations occur within a specific influence area of the tunnel. These deformations can particularly damage structures around the tunnel, and in the event of tunnel collapse, they can even lead to settlement in buildings. To prevent these deformations, it has been emphasized that the geological, hydrological, geotechnical characteristics of the tunnel excavation area, as well as the carefully selected tunnel depth and diameter, need to be thoroughly examined. The anticipated levels of deformation before tunnel excavations were initially predicted using empirical methods proposed by various researchers. These values were then compared with site measurements and analyses conducted using the finite element method. While empirical methods and FE analysis results showed similar values, greater deformations were observed in site measurements. This was attributed to the precision displayed during site excavations. With the existing methods, the anticipated surface settlements were found to be beyond acceptable limits, prompting additional measures and improvements to mitigate these deformations within the scope of this thesis. The conducted work demonstrated that deformations decreased by approximately 36-43 percentage compared to the existing situation.