Karşıyaka tünellerinin kazı etüdü
Excavation investigation of Karşıyaka tunnels
- Tez No: 96179
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇELİK TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Izmir, 3.S milyonu aşan nüfusu ile ülkemizin üçüncü büyük şehridir. Tüm ülkede olduğu gibi İzmir'de de hızlı nüfus artışı ile beraber trafiğe giren araç sayısmda da ciddi artışlar olmuştur. Bu gerçek, karayollarının geliştirilmesini, özellikle, sürüş rahatlığı ve güvenliği açısından otoyolların yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. İstanbul-Ankara, Pozanü-Adana-Mersin-İskenderun, İzmir-Çeşme otoyollarına ek olarak, 2000'li yılların başmda bitirilmesi planlanan 165 km'lik İzmir-Aydın Otoyolu ve İzmir Çevre Yolu inşasına 90'lı yıllarda başlanmıştır. Aydın-İzmir Otoyolu ve İzmir Çevre Yolu kapsamında Türkiye'nin önde gelen otoyol tünellerinden Selattinler (~3 km) ve Karşıyaka (~2 km) tünelleri açılmıştır. Bu tüneller; dünyada bir çok ülke tarafindan da tercih edilen, tünel açmada yeni ve ileri teknolojiye dayanan Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu ile inşa edilmişlerdir. Bu çalışmada, Karşıyaka Tünellerinde uygulanan, Yeni Avusturya Tünel Açma Yönteminin uygulanışı ve başarısı, tünellerin genel jeolojisi, tünel açmada kullanılan makinalann genel yapılan incelenmiştir. Bu çalışmalarla birlikte Tek Eksenli Basınç Deneyleri ile, etüd safhasında işletmede yapılan Tek Eksenli Basmç Deneyleri karşılaştınlmıştır. Yine, etüd safhasında işletmede yapılan diğer deneylere de ayrıca yer verilmiştir. Diğer yandan, farklı formasyonlardaki iş/zaman etüdleri yapılarak, kazı hızı, çalışmanın verimi ve zaman kayıpları araştırılmıştır. Bununla birlikte, işletmede ateşçi inisiyatifi ile yapılan patlatmalar için bir düzen belirlenmiş ve uygulamaya konulmuştur. Kazı sırasındaki işlemler ve işlemlerin kalitesi şantiye sahasında incelenerek buraya aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İzmir is the third biggest city in Turkey that has the population of more than 3.5 million. There has been a rapid increase in traffic system because of the growing population as it is seen in an over the country. This reality brings the necessity of construction of new motorways for their driving safety and comfort. In addition to Istanbul-Ankara, Pozanti-Adana-Mersin-İskenderun, İzmir-Çeşme motorways, İzmir- Aydm Motorway and İzmir Ring Road construction were started in 1990 and it was planned to be finished in 2000. Selattinler (approx. 3 km long) and Karşıyaka (approx. 2 km long) Tunnels have been constructed as a part of Aydın-İzmir Motorway and İzmir Ring Road. Those tunnels were constructed by the New Austria Tunnelling Method, which has being used all over the world since its technological in tunnelling. In this study, Application and success of New Austria Tunnelling Method for Karşıyaka Tunnels, general geology of tunnels, general structure of machineries used in tunnels excavation, were studied. In addition, The Uniaxial Compressive Strength of the rock was compared with the results obtained from company's original experiments. Additionally, the experiments done in the planning stage of the tunnels have been analysed. On the other hand, for different formations, scheduling studies have been performed and excavation speeds, efficiencies and idle time distribution was investigated. The blast pattern was taken under control from the initiative of workers and new blasting pattern was applied. The operations in excavation and their quality have been investigated at construction site.