Sıçanlarda gentamisin kaynaklı ovaryum hasarına karşı kuersetinin etkileri
Effects of quercetin against gentamicin-induced ovarian injury in rats
- Tez No: 842060
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN YULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, oksidatif stresi arttırıcı etkilere sahip bir ajan olan gentamisinin (GEN) ve güçlü antioksidan özelliğe sahip olan kuersetinin (QCT), ovaryum üzerindeki etkilerinin belirlenmesi ve GEN in ovaryum üzerinde bir hasar oluşturması durumunda QCT nin bu hasarı önleme ya da tedavi etme kapasitesinin araştırılması amacıyla tasarlanmıştır. Çalışmada 36 adet Sprague Dawley ırkı sıçan kullanılarak, 6 grup oluşturulmuştur. Deney süresi 7 gün olarak planlanmıştır. Birinci grup kontrol grubu (K) olarak belirlenmiştir. GEN, GEN+QCT1, GEN+QCT2 gruplarına 7 gün boyunca 100 mg/kg GEN intraperitoneal (i.p.) olarak uygulanmıştır. GEN+QCT1 grubuna 20 mg/kg QCT, GEN+QCT2 grubuna 50mg/kg QCT gavaj yoluyla uygulanmıştır. QCT1 grubuna, 20mg/kg QCT ve QCT2 grubuna 50mg/kg QCT gavaj yoluyla uygulanmıştır. Ovaryumun histopatolojik değerlendirmesinde, foliküler hücre dejenerasyonu (FHD), vasküler konjesyon (VK), germinal epitel dejenerasyonu (GED), inflamatuar hücre (İH) ve fibrozis (F) GEN grubunda anlamlı derecede artmış olduğu görülmüştür. GEN+QCT tedavi gruplarında bu hasarın azaldığı tespit edilmiştir. QCT2 grubunda VK, GED, İH histopatolojileri kontrol grubuna göre anlamlı artış göstermiştir. Biyokimyasal analizler sonucu GEN grubunda plazma MDA ve doku MDA da anlamlı artış, SOD, CAT, GPx değerlerinde anlamlı azalış tespit edilmiştir. GEN+QCT tedavi grupları doku MDA'yı kısmen düşürse de istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş sağlayamamıştır. SOD ve GPx değerlerinde GEN+QCT gruplarında GEN grubuna göre artış olsa da anlamlı değildir. CAT, GEN+QCT gruplarında GEN grubuna göre anlamlı artış göstermiştir. Biyokimyasal analiz sonuçlarına bakıldığında GEN'in ovaryum dokusunda oksidatif stresi arttırdığı ve QCT'nin doza bağlı şekilde bu hasarı hafifletebileceği görülmüştür. Histopatolojik değerlendirme sonuçları bize GEN'in ovaryum doku morfolojisine hasar verdiğini göstermiştir. QCT'nin bazı parametrelerde GEN'e karşı koruyuculuk sağladığı görülse de tek başına uygulandığında, özellikle yüksek dozlarda prooksidan etki gösterebileceği görülmüştür. Çalışmamızın, GEN'in ovaryum dokusuna verdiği hasarı ve QCT'nin bu hasarı azaltıcı etkisini, histopatolojik bulgular ve biyokimyasal analizlerle belgeleyerek literatüre katkı sağladığını düşüyoruz.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of gentamicin (GEN), an agent with oxidative stress-increasing effects, and quercetin (QCT), which has strong antioxidant properties, on the ovary and to investigate the capacity of QCT to prevent or treat this damage in case the GEN causes damage to the ovary. In the study, 6 groups were formed by using 36 Sprague Dawley rats. The duration of the experiment was planned as 7 days. The first group was determined as the control group (K). GEN, GEN+QCT1, GEN+QCT2 groups were administered 100 mg/kg GEN intraperitoneally (i.p.) for 7 days. 20 mg/kg of QCT was administered to the GEN+QCT1 group, and 50mg/kg of QCT was administered to the GEN+QCT2 group by gavage. QCT1 group was administered 20mg/kg QCT and QCT2 group 50mg/kg QCT was administered by gavage. In the histopathological evaluation of the ovary, follicular cell degeneration (FHD), vascular congestion (VC), germinal epithelial degeneration (GED), inflammatory cell (IH) and fibrosis (F) were found to be significantly increased in the GEN group. This damage was found to be reduced in the GEN+QCT treatment groups. The histopathologies of VK, GED and IH in the QCT2 group showed a significant increase compared to the control group. As a result of biochemical analyzes, a significant increase in plasma MDA and tissue MDA, and a significant decrease in SOD, CAT, GPx values were detected in the GEN group. Although the GEN+QCT treatment groups partially reduced tissue MDA, it did not achieve a statistically significant decrease. Although there was an increase in SOD and GPx values in the GEN+QCT groups compared to the GEN group, it was not significant. CAT showed a significant increase in the GEN+QCT groups compared to the GEN group. Looking at the results of the biochemical analysis, it was seen that GEN increased the oxidative stress in the ovarian tissue and QCT could alleviate this damage in a dose-dependent manner. Histopathological evaluation results showed us that the GEN damaged the ovarian tissue morphology. Although QCT seems to provide protection against GEN in some parameters, it has been observed that it can have a prooxidant effect when administered alone, especially at high doses. We think that our study contributes to the literature by documenting the damage of GEN to the ovarian tissue and the reducing effect of QCT with histopathological findings and biochemical analyzes.