Esansiyel hipertansiyon etiyolojisinde eksozomal miRNA biyobelirteç potansiyeli ve ekspresyon analizi
Exosomal miRNA biomarker potential and expression analysis in the etiology of essential hypertension
  1. Tez No: 842092
  2. Yazar: İLKE KIZILYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM YALÇINTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kan basıncı, kardiyovasküler sistemde tüm dokulara yeterli perfüzyon sağlamak için düzenlenmekte ve çeşitli mekanizmaların etkileşimi ile belirlenmektedir. Hipertansiyon, kardiyovasküler sistemde fonksiyonel ve yapısal değişikliklere yol açmaktadır. Hipertansiyon vakalarının yaklaşık % 90-95'i belirgin bir tıbbi neden olmaksızın meydana gelen ve Esansiyel Hipertansiyon olarak tanımlanan hipertansiyon türüne sahiptir. Esansiyel hipertansiyon; kardiyovasküler, serebral ve renal bozukluklar için önemli bir risk faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla esansiyel hipertansiyonda erken tanı, hayati önem taşımaktadır. Dolaşımdaki eksozomlardan köken alan mikroRNA'ların, önemli biyobelirteç potansiyellerine sahip olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışmasında, eksozomal mikroRNA'ların ekspresyon düzeylerinin analizi ile birlikte esansiyel hipertansiyon için biyobelirteç potansiyellerinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda literatür taraması yapılmış ve esansiyel hipertansiyon için biyobelirteç potansiyeli taşıdığı düşünülen; eksozomal miR-21-5p, eksozomal miR-155-5p ve eksozomal miR-1296-5p'nin araştırılması planlanmıştır. Eksozomal miR-21-5p, eksozomal miR-155-5p ve eksozomal miR-1296-5p ekspresyon düzeyleri Real Time Kantitatif Polimeraz Zincir Reaksiyonu yöntemi ile analiz edilmiş ve normalizasyon standardı olarak U6 snRNA geni kullanılmıştır. Çalışma kapsamında yeni tanı almış esansiyel hipertansiyon hastası bireylerden oluşan olgu grubu ve sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu arasında; eksozomal miR-21-5p, eksozomal miR-155-5p ve eksozomal miR-1296-5p ekspresyon düzeyleri karşılaştırılmış olup istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Örneklem gurubuna dahil olan gönüllülere ait demografik özellikler belirlenmiş ve bu özellikler ile tespit edilen eksozomal mikroRNA ekspresyon düzeyleri arasındaki korelasyon ilişkisi, uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Korelasyon analizleri, bireyin hasta veya sağlıklı olma durumundan bağımsız olarak yapılmıştır. Analiz sonucunda eksozomal miR-21-5p ekspresyon düzeyi ile yaş; eksozomal miR-155-5p ekspresyon düzeyi ile yaş ve vücut kitle indeksi arasında pozitif korelasyon ilişkisi saptanmıştır. Saptanan bu korelasyon ilişkileri üzerine literatür taraması yapılmış ve yapılan tez çalışmasının literatürdeki mevcut verileri destekler nitelikte olduğu görülmüştür. Sonuç olarak bu tez çalışması ile elde edilen verilerin, daha büyük kohortları kapsayan ileri çalışmalar için fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Blood pressure is regulated to provide adequate perfusion to all tissues in the cardiovascular system and is determined by the interaction of various mechanisms. Hypertension leads to functional and structural changes in the cardiovascular system. Approximately 90-95% of hypertension cases have a type of hypertension defined as Essential Hypertension, which occurs for no apparent medical reason. Essential hypertension is a major risk factor for cardiovascular, cerebral, and renal disorders. Therefore, early diagnosis of essential hypertension has a vital importance. microRNAs originating from circulating exosomes are known to have an important biomarker potential. In this thesis, we aimed to analyze the expression levels of exosomal microRNAs and investigate their biomarker potential for essential hypertension. In line with this goal, a literature review was conducted and it was planned to investigate exosomal miR-21-5p, exosomal miR-155-5p, and exosomal miR-1296-5p, which are thought to have biomarker potential for essential hypertension. Exosomal miR-21-5p, exosomal miR-155-5p, and exosomal miR-1296-5p expression levels were analyzed by quantitative Real-Time Polymerase Chain Reaction method, and the U6 snRNA gene was used as a normalization standard. Exosomal miR-21-5p, exosomal miR-155-5p, and exosomal miR-1296-5p expression levels were compared between the case group consisting of newly diagnosed essential hypertension patients and the control group consisting of healthy individuals, and no statistically significant difference was found. The demographic characteristics of the volunteers included in the sample group were determined and the correlation relationship between these characteristics and the detected exosomal microRNA expression levels were analyzed using appropriate statistical methods. Correlation analyses were performed independently of whether the individual was sick or healthy. As a result of the analysis, positive correlations were found between exosomal miR-21-5p expression level and age, and between exosomal miR-155-5p expression level and age and body mass index. A literature review was conducted on these correlation relationships and it was seen that the thesis study supports the existing data in the literature. As a result, it is thought that the data obtained in this thesis will be useful for further studies involving larger cohorts.