Investigation of high-strength steel usage in Çukurova 885 model backhoe loader boom and stick
Çukurova 885 model kazıcı yükleyici bom ve kollarında yüksek dayanımlı çelik kullanımının araştırılması
- Tez No: 842128
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İş ve inşaat makineleri toplumların gelişmesine katkı sağlayan sektörlere hizmet etmektedir. Yüzyıllardır insan yaşamının her kesiminde medeniyetlerin inşasında ve sürdürülmesinde önemli bir rol oynamıştır. Ağır işlerde kullanılan ve kendi ağırlıkları da fazla olan bu makineler bu duruma bağlı olarak standart araçlara göre daha fazla yakıt tüketmektedirler. Fazla yakıt tüketmesi de çevreye zararlı gazların emisyonunu arttırmaktadır. Bu çalışmada yakıt tüketimini ve CO2 emisyonunu azaltmak amacı ile Cukurova 885 model bir kazıcı yükleyicinin boom ve stick elemanlarında, Ultra High Strength Steel (UHSS) kullanımı ile ağırlık azaltılması araştırılmıştır. Çalışmada 3 boyutlu tasarım modellerine Ansys yazılımı aracılığıyla statik analiz yapılmıştır. 3 boyutlu modellerin tasarım modellerinin optimizasyon işlemleriyle et kalınlığı azaltılarak ağırlık azaltılması sağlanmak istenmiştir. Ansys Mechanical'da ST52 kullanılmış referans modele ve UHSS ile oluşturulan hafifletilmiş yeni modele eşit şartlarda analiz uygulanmıştır. Analiz sonuçları iki model için karşılaştırılmıştır. Sonuçlara göre boom modelinde %23.16, stick modelinde %21.59 ağırlık azalması görülmüştür. Bu ağırlık azaltımının toplam makine ağırlığındaki azalmaya etkisi %1.46'dır. Yaklaşık tahmini bir hesaplamaya göre %1.46 ağırlık azalması ile %1.022 yakıt ekonomisi sağlanmakta ve CO2 emisyon miktarında ciddi bir azalma gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
Construction and construction machinery serves sectors that contribute to the development of societies. It has played an important role in building and sustaining civilizations in all walks of human life for centuries. These machines, which are used for heavy work and have a higher weight, consume more fuel than standard vehicles. Excessive fuel consumption also increases the emission of gases harmful to the environment. In this study, weight reduction was investigated by using Ultra High Strength Steel (UHSS) in the boom and stick elements of a Cukurova 885 model backhoe loader, in order to reduce fuel consumption and CO2 emissions. In the study, static analysis was performed on 3D design models with Ansys software. It was aimed to reduce the weight by reducing the wall thickness through optimization processes of the design models of 3D models. In Ansys Mechanical, analysis was applied under equal conditions to the reference model using ST52 and the new lightweight model created with UHSS. Analysis results were compared for two models. According to the results, a weight reduction of 23.16% was observed in the boom model and 21.59% in the stick model. The effect of this weight reduction on the total machine weight reduction is 1.46%. According to an approximate calculation, 1.022% fuel economy is achieved with a 1.46% weight reduction and there is a significant decrease in the amount of CO2 emissions.