Determining the size and type of automated guided vehicle fleet with a case study
Bir vaka çalışması ile otomatik güdümlü araç filosunun büyüklük ve çeşidinin belirlenmesi
- Tez No: 842143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEREN ÖZMEHMET TAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Endüstri 4.0, ulaşım sistemlerinde köklü değişiklikleri beraberinde getirdi. Nesnelerin birbirleriyle iletişim kurabilme yeteneği, yeni geliştirilen yön bulma sistemleri bileşenlerinin insanlardan her zamankinden daha hızlı ve daha bağımsız taşınmasını sağlamıştır. İnsandan bağımsız taşıma sistemleri, geleneksel sistemlere göre çok daha güvenlidir ve tesis içindeki malzemelerin transferi için kullanılan zahmetli ve kontrolü zor yapıyı basitleştirmiştir. Otomatik Güdümlü Araçlar (AGV'ler), önceden belirlenmiş yollarda otomatik olarak hareket etmek için çeşitli navigasyon ve kontrol sistemleri kullanan insansız taşımalardır. İyi tasarlanmış AGV sistemleri, nakliye nedeniyle ürün kalitesinin zarar görmesini önleyecek, çalışanlar için güvenli bir çalışma ortamı sağlayacak ve işletmeye uzun vadeli kar sağlayacaktır. Bu çalışmada mevcut sistem ve alternatif sistem analiz edilmiştir. Bunun için öncelikle işletmenin ihtiyaçlarına uygun AGV tipi belirlendi, daha sonra mevcut sistem ve alternatif sistemler simüle edilerek bu tipte kaç adet AGV'ye ihtiyaç duyulduğu hesaplandı. Sistem deneysel tasarım yöntemiyle farklı koşullar altında test edilmiş ve en optimal sonuca ulaşılmış, en iyi alternatif seçilmiştir. Operasyona en uygun AGV tipi Fork tipi AGV olup, bu tip AGV'ler aynı anda birden fazla yükü taşıyabilmektedir. Sistemin optimum şekilde çalışabilmesi için 3 adet AGV'ye ihtiyaç olduğu belirlenmiş olup, her bir AGV'nin aynı anda 3 palet ürün taşıması gerekmektedir. Filo büyüklüğünün daha fazla arttırılması mümkün değil çünkü fizibilite çalışmasında firmanın yatırımı yapabilmesi için maksimum 2 yıl içinde kendini amorti etmesi gerekiyor.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 has brought with it radical changes in transportation systems. The ability of objects to communicate with each other has made carrying the newly developed direction-finding systems components faster and more independent from humans than ever before. Human-independent transport systems are much safer than conventional systems and simplified the laborious and difficult to control structure used for the transfer of materials within the facility. Automated Guided Vehicles (AGVs) are unmanned transports that use a variety of navigation and control systems to automatically move along predetermined paths. Well-designed AGV systems will prevent damage to the product quality due to transportation, will provide a safe working environment for employees and will provide a long-term profit to the business. The aim of this study is to determine the AGV type and fleet size while ensuring occupational health and safety for the enterprise. To find this out, first, the type of AGV suitable for the needs of the enterprise was determined, and then the existing system and alternative systems were simulated to calculate how many AGVs of this type are needed. The system was tested with the experimental design method under different conditions and the most optimal result was achieved are examined, best alternative selected. the most suitable AGV type for the operation is Fork type AGV and these type of AGVs can carry more than one load at the same time. In order for the system to work optimally, the need for 3 AGVs has been determined, and each AGV must carry 3 pallets of products at a time. The fleet size cannot be increased further because in the feasibility study, the company must pay off itself in a maximum of 2 years to make the investment.