Dynamic thermal modelling of a greenhouse
Bir seranın dinamik ısıl modellemesi
  1. Tez No: 842152
  2. Yazar: GÜNEŞ ÇALIŞKANBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF EZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Son yıllarda giderek daha fazla tehdit edici bir hal alan iklim değişikliği, dünyanın birçok yerinde gıda üretimini olumsuz etkiliyor. İklim değişikliği, çiftçilerin ektikleri mahsulün kalitesinde ve veriminde de düşüşe neden oluyor. Bu durum çiftçilerin geçim kaynaklarını etkilemekte ve tüketicileri zor durumda bırakmaktadır. Tüm bu olumsuz etkiler göz önüne alındığında, sürekli artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacını karşılayabilmek için sınırlı olan doğal kaynakların etkin bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Sürdürülebilir ve yönetilebilir tarım yöntemleri, gıda krizinin ana çözümü olabilir. Örtülü tarım, geleneksel açık alan çiftçiliğine göre daha korunaklı ve verimli bir tarımsal yönetim sistemidir. Ancak elbette farklı iklim bölgeleri için seraların tarımsal üretime etkisi ve hangi ürünlere uygun olduğu araştırılmalıdır. Bu çalışmada, Türkiye ve Katar'dan seçilen illerde domates üretimine yönelik bir seranın termal modellemesi yapılmış ve yıl boyunca farklı iklim bölgelerinin etkileri incelenmiştir. Değişken iklim koşullarının sera iç ortam sıcaklığına ve tarım bitkisinin sıcaklığına etkileri araştırılmıştır. Ayrıca bitki örtüsü ve iç ortam sıcaklıklarının sera domatesi üretimine etkisi de sorgulanmaktadır. İç ortam sıcaklığı, bitki örtüsü sıcaklığı, malç sıcaklığı ve toprak sıcaklığı gibi gerekli sıcaklık analizlerini yapmak ve bu sıcaklıkları tahmin etmek için dinamik enerji dengesi modeli kullanılmıştır. Doğal olarak havalandırılan serada, havalandırma oranlarının seranın ısıl konforu üzerindeki etkisi başlangıçta 0 m3/s ile 10 m3/s arasında değişen farklı doğal havalandırma oranları için incelenmiştir, ardından meteorolojik veriler ile gerçek havalandırma hesaba eklenmiştir. MATLAB programı kullanılarak sayısal çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate change, which has become more and more threatening in recent years, negatively affects food production in many parts of the world. Climate change also causes a decrease in the quality and yield of the crops planted by farmers. This affects farmers' livelihoods and puts consumers in a difficult situation. Considering all these negative effects, it is necessary to use the limited natural resources effectively in order to meet the food needs of the ever-increasing world population. Sustainable and manageable farming methods can be the main solution to the food crisis. Covered agriculture is a more sheltered and efficient agricultural management system than traditional open field farming. However, of course, the effect of greenhouses on agricultural production for different climatic regions and which crops they are suitable for should be investigated. In this study, thermal modeling of a greenhouse for tomato production in selected provinces from Turkey and Qatar was made and the effects of different climatic regions were examined throughout the year. The effects of variable climatic conditions on the indoor temperature of the greenhouse and the temperature of the agricultural plant were investigated. In addition, the effect of vegetation and indoor temperatures on greenhouse tomato production is also questioned. A dynamic energy balance model was used to make the necessary temperature analyzes and predict these temperatures such as indoor temperature, vegetation temperature, mulch temperature and soil temperature. In a naturally ventilated greenhouse, the effect of ventilation rates on the thermal comfort of the greenhouse was initially examined for different natural ventilation rates ranging from 0 m3/s to 10 m3/s, and then the actual ventilation was added to the account with meteorological data. Numerical studies were carried out using a MATLAB program.