Akademisyenlerin örgütsel sinizm ve sanal kaytarma düzeylerinin incelenmesi: Spor bilimleri örneği
Examination of academicians' levels of organizational cynicism and cyberloafing: Sports science example
- Tez No: 842153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS SİNAN BİRİCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu tezde Spor Bilimleri Fakültesi akademisyenlerinin örgütsel sinizm ile sanal kaytarma davranışlarının çeşitli değişkenler açısından incelenerek örgütsel sinizm düzeyleri ile sanal kaytarma arasında ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma grubunu, Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Kafkas Üniversitesi Sarıkamış Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Ardahan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Erzurum Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde görev yapan ve rastgele yöntemle seçilen 21 kadın, 86 erkek olmak üzere toplam 107 akademisyenden oluşmaktadır. Akademisyenlerin örgütsel sinizm düzeylerini ölçmek amacıyla Brandes (1997) tarafından geliştirilen, ''Örgütsel Sinizm'' ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin Türk kültürüne uyarlama çalışması Karacaoğlu ve İnce (2012) tarafından gerçekleştirilmiştir. Spor Bilimleri Fakültesi akademisyenlerin sanal kaytarma davranışlarını ölçmek amacıyla Blanchard-Henle (2008) tarafından geliştirilen Türkçe 'de Kaplan-Öğüt (2012) ve Kaplan-Çetinkaya (2014) tarafından test edilen ''Sanal Kaytarma'' ölçeği yer almaktadır. Elde edilen veriler (SPSS 20.0) veri tabanına aktarılarak gerekli istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Bulgular: Spor Bilimleri Fakültesi akademisyenlerini cinsiyet, medeni durum, yaş, kamu sektöründeki hizmet süresi, çalıştıkları kurumdaki hizmet süresi, yönetici pozisyonuna sahip olma ve mesleki unvan değişkenliklerine göre karşılaştırdığımızda istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Sanal kaytarma bağlamında incelediğimizde ise sadece cinsiyet ve yaş aralığında anlamlı bir fark bulunmazken, diğer değişkenler incelendiğinde anlamlı bir fark bulunmuştur. Sonuç: Çalışma bulguları incelendiğinde örgütsel sinizm ile sanal kaytarma arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Katılımcıların örgütsel sinizm düzeyi arttıkça sanal kaytarma düzeyleri paralel artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this thesis, it was aimed to determine the relationship between organisational cynicism levels and cyberloafing by examining the organisational cynicism and cyberloafing behaviours of the academicians of the Faculty of Sport Sciences in terms of various variables. Method: The research group consists of a total of 107 academicians, 21 female and 86 male, who work at Atatürk University Faculty of Sport Sciences, Ağrı İbrahim Çeçen University Faculty of Sport Sciences, Kafkas University Sarıkamış School of Physical Education and Sports, Ardahan University School of Physical Education and Sports and Erzurum Technical University Faculty of Sport Sciences and who were selected randomly. ''Organisational Cynicism'' scale developed by Brandes (1997) was used to measure the organisational cynicism levels of academicians. The adaptation study of the scale to Turkish culture was carried out by Karacaoğlu and İnce (2012). In order to measure the cyberloafing behaviours of the academicians of the Faculty of Sport Sciences, the ''Virtual Logging'' scale developed by Blanchard-Henle (2008) and tested in Turkish by Kaplan-Öğüt (2012) and Kaplan-Çetinkaya (2014) was used. The data obtained were transferred to the (SPSS 20.0) database and evaluated with the necessary statistical analyses. Findings: When we compared the academicians of the Faculty of Sport Sciences according to gender, marital status, age, length of service in the public sector, length of service in the institution they work in, having a managerial position and professional title variables, no statistically significant difference was found. When we examined in the context of virtual shirking, there was no significant difference only in the gender and age range, while a significant difference was found when other variables were examined. Conclusion: When the findings of the study are examined, it is seen that there is a moderately significant relationship between organisational cynicism and cyberloafing. As the level of organisational cynicism of the participants increases, the level of virtual shirking increases in parallel.