Kırsal yaşamın ve tarımsal geçimin toplumsal cinsiyet profili: Ceyhan Hamdilli Mahallesi örneği
Gender profile of rural life and agricultural livelihood: The case of Hamdilli Neighborhood of Ceyhan district
  1. Tez No: 842184
  2. Yazar: SEVDA TEKEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE KANTAR DAVRAN, PROF. DR. NİGAR YARPUZ BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kırsal kesimde yaşayan kadınların yaptığı işler ataerkil yapı ve toplumsal cinsiyet rollerine bağlı olarak erkeklerin yaptığı işler kadar değer görmemekte; kadınlar ücret, mülk sahipliği, gelir yönetimi, istihdam vb birçok konuda erkeklerin gerisinde kalmaktadır. Bu temel sorundan hareketle bu çalışmada, kırsal kesimde yaşayan kadın ve erkeklerin kırsal ve tarımsal faaliyetler açısından toplumsal cinsiyet profilini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada Ceyhan İli Hamdilli Mahallesinde (köyünde) yaşayan 50 aile ile bireysel görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada elde edilen en önemli bulgu kırsal ve tarımsal yaşamda toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önemli ölçüde devam ettiği yönündedir. Bu nedenle toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili politikaların uygulamaya aktarılması oldukça önemli olup; toplumun her kesimi için bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The work done by women living in rural areas is not valued as much as the work done by men, depending on the patriarchal structure and gender roles; women lag behind men in many aspects such as wages, property ownership, income management, employment, etc. Starting from this basic problem, in this study, it is aimed to reveal the gender profile of women and men living in rural areas in terms of rural and agricultural activities. In the study, individual interviews were conducted with 50 families living in Hamdilli neighborhood (village) of Ceyhan district. The most important finding of the research is that gender inequality continues to a significant extent in rural and agricultural life. For this reason, it is very important to put policies related to gender equality into practice; It can be recommended to carry out conciousness and awareness activities for all segments of the society.