Ailesinde hipertansiyon hastası olan kişilerin beslenme bilgi düzeyleri ile hipertansiyondan korunma tutumlarının ilişkisi
The relationship between nutritional knowledge levels and hypertension prevention attitudes of people who have hypertension in the family
  1. Tez No: 842185
  2. Yazar: DENİZ TANKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. SİBEL TUNÇ KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada; ailesinde hipertansiyon (HT) hastası olan kişilerin beslenme bilgi düzeyleri ile HT'dan korunma tutumları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; prospektif, kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı desende tasarlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 16.04.2023-16.06.2023 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzeri kişilerden ailesinde HT hastası olup çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayanlar ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde Hasta Bilgi Formu, Beslenme Bilgi Ölçeği (BBÖ) ve Hipertansiyondan Korunma Tutumları Ölçeği (HKTÖ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study; it was aimed to investigate the relationship between the nutritional knowledge levels of people with hypertension (HT) in their families and their attitudes towards preventing HT. Materials and Methods: This study was designed in a prospective, cross-sectional, descriptive and correlation-seeking design. It was carried out with people aged 18 and over who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 16.04.2023 and 16.06.2023, and those who had a family member with HT and met the inclusion criteria for the study. Patient Information Form, Nutrition Information Scale (NIS) and Hypertension Prevention Attitudes Scale (HPAS) were used to obtain the data.