Kanıta dayalı rehbere yönelik verilen santral venöz kateter bakımı eğitiminin hemşirelerin bilgi düzeyi ve bakım uygulamalarına etkisi
The effect of central venous catheter care training following evidence-based guidelines on nurses' knowledge levels and care practices
  1. Tez No: 842187
  2. Yazar: NURTAÇ İSKENDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, kanıta dayalı rehbere yönelik olarak verilen santral venöz kateter bakımı eğitiminin yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin bilgi düzeyleri ve bakım uygulamalarına etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel tipte yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Trabzon ilçe merkezinde bulunan Trabzon Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi Dâhiliye Yoğun Bakım, Cerrahi Yoğun Bakım ve Genel Yoğun Bakım Ünitelerinde çalışan 39 hemşire oluşturmuştur. Çalışmanın verileri, araştırmacı tarafından“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Kanıta Dayalı Rehbere Yönelik Santral Venöz Kateter Bilgi Formu”,“Kanıta Dayalı Rehbere Yönelik Santral Venöz Kateter Bakımında Hemşirelerin Bakım Uygulamalarını Değerlendirme Gözlem Formu”ve“Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada, yoğun bakım hemşirelerine“Santral Venöz Kateter Bakımı Eğitim Sunumu”verilerek hemşirelerin bilgi düzeyleri ve bakım uygulamaları eğitim öncesi ve sonrası değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, ortanca; Kolmogorov-Smirnov testi, ki-kare testi, Mc-Nemar testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon testi, ANOVA testi, Kruskal Wallis testi ile Spearman testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a semi-experimental type to determine the effect of central venous catheter care training on the knowledge levels and care practices of nurses working in the intensive care unit. The sample of the study consisted of 39 nurses working in the Internal Intensive Care, Surgical Intensive Care and General Intensive Care Units of Trabzon Akçaabat Haçkalı Baba State Hospital in Trabzon district center. The data of the study were collected by the researcher using the“Descriptive Characteristics Form”,“Central Venous Catheter Information Form for Evidence-Based Guidelines”,“Observation Form for Evaluating Nurses' Care Practices in Central Venous Catheter Care for Evidence-Based Guidelines”and“Attitude Scale for Evidence-Based Nursing”. In the study, intensive care nurses were given“Central Venous Catheter Care Training Presentation”and their knowledge levels and care practices were evaluated before and after the training. Mean, standard deviation, median; Kolmogorov-Smirnov test, chi-square test, Mc-Nemar test, Mann Whitney U test, Wilcoxon test, ANOVA test, Kruskal Wallis test and Spearman tests were used to analyze the data.