Kardiyopulmoner bypass eşliğinde izole koroner arter bypass ameliyatı yapılan hastalarda inflamasyon parametreleri ile postoperatif yeni gelişen atrial fibrilasyon ilişkisi
The relationship between inflammatory parameters and postoperative new-onset atrial fibrillation in patients who underwent isolated coronary artery bypass surgery under cardiopulmonary bypass
- Tez No: 842194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ AKÇA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: İnflamasyon ile postoperatif atriyal fibrilasyon (POAF) ilişkisine dair farklı sonuçların yayınlandığı çalışmalar mevcuttur. Literatürden farklı olarak çalışmamızda daha fazla inflamasyon biyobelirteci kullanılarak POAF inflamasyon ilişkisini ortaya koymak ve inflamasyon parametrelerinin POAF öngörmedeki gücünü araştırmak amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: KPB altında izole KABC yapılan 191 hasta çalışmaya alındı. Hastalar, POAF gelişen olgular (grup 1, n=71) ve gelişmeyen olgular (grup 2, n=120) olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların preoperatif, postoperatif ikinci ve dördüncü gün inflamasyon parametrelerindeki değişim ve farklılıklar risk analizleriyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Different results reported regarding relationship between inflammation and POAF. Unlike the literature, this study aimed to reveal the relationship between POAF and inflammation by using many inflammation biomarkers and to investigate the power of inflammation parameters in predicting POAF. Materials and methods: One hundred ninety-one patients who underwent isolated CABG surgery with CPB were included in study. Patients were divided into two groups developing POAF (group 1, n=71) and non-developing (group 2, n=120). Changes and differences in inflammation parameters between groups preoperatively, postoperatively second and fourth-day were evaluated by risk analysis.