Hastane çalışan hemşirelerin empati düzeyleriyle hasta mahremiyet tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between empathy levels attitudes of nurses working in hospital and patient privacy
  1. Tez No: 842201
  2. Yazar: BÜŞRA ALEYNA BAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, hastanede çalışan hemşirelerin empati düzeyleriyle hasta mahremiyet tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 448 hemşire oluşturmuş olup 238 hemşire araştırmaya katılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından Ekim 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hasta Mahremiyet Ölçeği”ve“Jefferson Empati Ölçeği”kullanılarak Google Formlar üzerinden toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzde, sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma, ortanca, minimum, maksimum değerler, Kolmogorov-Smirnov testi, t testi, Mann Whitney U testi, tek yönlü ANOVA testi, Kruskal Wallis testi, Post Hoc analiz Bonferroni düzeltmesi ve Spearman testinden yararlanılmıştır. Araştırmada hemşirelerin Hasta Mahremiyeti Ölçeği'nden aldığı toplam puan ortalaması 122.7±10.6 olup, mahremiyet tutum düzeyleri yüksek bulunmuştur. Hemşirelerin Jefferson Empati Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalaması 89.7±14.3 olup empati düzeyleri orta üstü olarak değerlendirilmiştir. Ölçeğin şefkatli bakım alt boyutu ile hemşirelerin cinsiyet, yaş, medeni durum, çalışma süresi ve öğrenim düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to examine the relationship between the empathy levels of nurses working in the hospital and their attitudes towards patient privacy. The study sample consisted of 448 nurses working at Rize Recep Tayyip Erdoğan University Training and Research Hospital, and 238 nurses participated in the study. The data were collected by the researcher between October 2022 and June 2023 through Google Forms using the“Descriptive Information Form”,“Patient Privacy Scale”and“Jefferson Empathy Scale”. In the evaluation of the data, number and percentage, mean, standard deviation, median, minimum, maximum values for numerical variables, Kolmogorov-Smirnov test, t test, Mann Whitney U test, one-way ANOVA test, Kruskal Wallis test, Post Hoc analysis Bonferroni correction and Spearman test were used. In the study, the mean total score of the nurses from the Patient Privacy Scale was 122.7±10.6 and their privacy attitude levels were found to be high. The mean total score of the nurses on the Jefferson Empathy Scale was 89.7±14.3 and their empathy level was considered to be above average. A statistically significant difference was found in the compassionate care sub-dimension of the scale according to the gender, age, marital status, working time and education level of the nurses.