Çocuk acil servisine febril konvülziyon tanısıyla başvuran çocukların ebeveynlerinin febril konvülziyona ilişkin bilgi, tutum ve uygulamalarının belirlenmesi
Determination of knowledge, attitudes and practices regarding febrile convulsion of parents of children who presented to the pediatric emergency department with the diagnosis of febrile convulsion
  1. Tez No: 842202
  2. Yazar: KÜBRA ARSLANTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma çocuk acil servisine febril konvülziyon (FK) tanısıyla başvuran çocuk ebeveynlerinin febril konvülziyona yönelik bilgi, tutum ve uygulamalarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirildi. Rize İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk acil servisinde Mayıs 2022- Ekim 2022 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın örneklemi evreni bilinen örnekleme yöntemi kullanılarak hesaplandı. Örneklemi Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk acil servisine çocuğu FK tanısıyla başvuran 92 ebeveyn oluşturdu. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu kullanılarak toplandı. Veriler SPSS 22.0 istatistik programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma ve yüzdelik dağılımları kullanıldı. Ebeveynlerin %83.7'sinin anneler olduğu belirlendi. Annelerin yaş ortalamasının 35.4±6.5, babaların ise 32.6±5.6 olduğu belirlendi. Annelerin %37.6'sının üniversite mezunu, %66.2'sinin ev hanımı olduğu saptandı. Çalışmadaki çocukların yaş ortalamasının 30.0±18 ay ve %63.0'ının cinsiyetinin erkek olduğu belirlendi. Ebeveynlerin %87.0'ının FK'yı daha önceden duyduğu ve %61.9'unun FK'nın yaşamı tehdit eden, kalıcı hasar bırakan bir hastalık olarak ifade ettikleri belirlendi. Ebeveynlerin %96.7'sinin FK geçiren çocuğuna daha fazla dikkat ve özen göstereceğini, %76.1'inin çocuklarının tekrar FK geçirebileceğini ifade ettiği saptandı. Çocuklarının ilk FK nöbeti sırasında ebeveynlerin %78.3'ünün çocuklarını hemen acil servise götürdüğü ve %75.0'ının su ile ıslattığı belirlendi. Ebeveynlerin acil servise gelmeden önce evde yaptıkları uygulamaların %63.8'inin su ile ıslatma, %13.1'inin ateş düşürücü verme olduğu belirlendi. Ebeveynlerin çoğunun FK'yı yaşamı tehdit eden ve kalıcı bir hastalık oluşturan bir nöbet olarak bildikleri, FK geçiren çocuğuna daha fazla dikkat ve özen göstereceği, FK sırasında yapılacak uygulamaları bilmedikleri ve FK konusunda eğitim almak istedikleri saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine the knowledge, attitudes, and practices of parents of children who applied to the pediatric emergency department with a diagnosis of febrile convulsion (FK). It was conducted between May 2022 and October 2022 in the pediatric emergency department of Recep Tayyip Erdoğan University Training and Research Hospital, affiliated with the Rize Provincial Health Directorate. The sample population for the research was calculated using the known sampling method. The sample consisted of 92 parents who applied to the pediatric emergency department of Recep Tayyip Erdoğan University Training and Research Hospital with a diagnosis of FC. Data were collected using a survey form prepared by the researcher. The data were analyzed using the SPSS 22.0 statistical program. Mean, standard deviation, and percentage distributions were used to evaluate the data. It was determined that 83.7% of the parents were mothers. It was determined that the average age of mothers was 35.4±6.5 and that of fathers was 32.6±5.6. It was determined that 37.6% of the mothers were university graduates and 66.2% were housewives. It was determined that the average age of the children in the study was 30.0±18 months, and 63.0% of them were male. It was determined that 87.0% of the parents had heard of FC before, and 61.9% of them stated that FC was a life-threatening disease that caused permanent damage. It was found that 96.7% of the parents stated that they would pay more attention and care to their child who had FC, and 76.1% stated that their children could experience FC again. It was determined that during their child's first FC seizure, 78.3% of the parents immediately took their children to the emergency room, and 75.0% doused them with water. It was determined that 63.8% of the practices performed by parents at home before coming to the emergency room were dousing with water, 13.1% giving antipyretics. It was determined that most of the parents knew FC as a seizure that was life-threatening and caused a permanent disease, that they would pay more attention and care to their child who had FC, that they did not know the practices to be performed during FC, and that they wanted to receive training on FC.