Ofis koltuklarında performans analizleri
Performance analysis in office chairs
- Tez No: 842206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ürün çeşitliliği, kullanım sıklığı, yüksek statik ve dinamik yüklere maruz kalması gibi başlıca nedenlerle ofis koltuğu tasarımı ve üretimi mobilya sektörünün önemli bir faaliyet alanının oluşturmaktadır. Bu çalışmada farklı tasarım parametreleriyle standard bir üretim hattında üretilen 5 farklı ofis koltuğunun performanslarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Hazırlanan deney örnekleri FNEW83-269 standardında belirtilen esaslara göre arkalık ve oturak performans testleri uygulanmıştır. Çalışma sonunda; en yüksek devir sayısı K4 tipi koltukda (80.360), en düşük devir sayısı ise K5 tipi koltukda (35.149), oturak bölgesinde 1. çevrim sonucunda en yüksek deformasyon miktarı K3 tipi koltukda (9 mm) en düşük K5 tipi koltukda (-4,4 mm), 2. çevrim sonunda en yüksek K1 tipi koltukda (27,3 mm) en düşük K3 tipi koltukda (-18,2 mm) elde edilmiştir. Koltuk arkalık bölgesinde 1. çevrim sonucunda en yüksek deformasyon miktarı K5 tipi koltukda (21,8 mm) en düşük K1 tipi koltukda (4 mm), 2. çevrim sonunda en yüksek K1 tipi koltukda (135,4 mm) en düşük ise K4 tipi koltukda (8,9 mm) elde edilmiştir. Farklı tasarım parametreleriyle üretilmiş 5 farklı ofis koltuğu arasında performans deneyleri sonucunda devir sayısı, uzama miktarı ve deformasyon miktarı bakımından önemli farklılıklar tespit edilmiştir. En az hasar K4 tipi koltukda oluşmuş, en fazla hasar ise K5 tipi koltukda oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Office chair design and production constitute an important field of activity in the furniture industry for main reasons such as product diversity, frequency of use, and exposure to high static and dynamic loads. In this study, it was aimed to determine the performances of 5 different office chairs produced on a standard production line with different design parameters. The prepared test samples were subjected to backrest and seat performance tests according to the principles specified in the FNEW83-269 standard. At the end of the study; The highest speed of rotation is in the K4 type seat (80.360), the lowest is in the K5 type seat (35.149), the highest deformation amount in the seat area as a result of the 1st cycle is in the K3 type seat (9 mm) and the lowest is in the K5 type seat (-4.4). mm), at the end of the 2nd cycle, the highest was obtained in the K1 type seat (27.3 mm) and the lowest was obtained in the K3 type seat (-18.2 mm). As a result of the 1st cycle, the deformation amount in the seat back area is highest in the K5 type seat (21.8 mm), lowest in the K1 type seat (4 mm), at the end of the 2nd cycle, the highest deformation amount in the K1 type seat (135.4 mm) and lowest in the K4 type seat. (8.9 mm) was obtained on the seat. As a result of performance experiments, significant differences were detected between 5 different office chairs produced with different design parameters in terms of number of revolutions, amount of extension and amount of deformation. The least damage occurred in the K4 type seat, and the most damage occurred in the K5 type seat.