Hemokültürlerden izole edilen candida albicans'ların in vitro biyofilm oluşturmasının MTT, XTT ve kristal viyole yöntemiyle araştırılması
In vitro biofilm of candida albicans isolated from hemoculturesinvestigation of its formation by MTT, XTT and crystal violet method
- Tez No: 842204
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kandidiyazis, insanlarda en yaygın fırsatçı mantar enfeksiyonlarından biridir ve immün sistemi baskılanmış hastalarda önem arz etmektedir. Candida albicans, kandidiyazisde sıklıkla izole edilen mantardır, enfeksiyonların çoğundan bu tür sorumludur. Biyofilm oluşumu, bakterilerde olduğu gibi mantarlarda da önemli bir oluşumdur, çünkü antifungal tedaviye direnç oluşturmaktadır. Biyofilm birçok Candida türünde önemli virülans faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Candida biyofilmleri, dokuda olduğu gibi vücutttaki kalıcı tıbbi cihazların biyomalzemelerinde de oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra mukozal yüzeyler veya cilt ile temas eden diğer biyomedikal cihazlar veya aparatlar biyofilm oluşumuna neden olabilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda kateter ve lenslerin biyomalzemeleri üzerinde meydana gelebilecek Candida albicans türünün oluşturduğu biyofilm varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2020-2021 yılları arasındaki hastaların kan kültürlerinden elde edilmiş, VITEK ® MS ile tür düzeyinde tanımlanmış, boncuklu stok besiyerlerinde stoklanmış Candida albicans izolatlarından 10 adedi incelenmiştir. Bu stok suşların öncelikle SDA'da altkültürü yapılmıştır. Ticari olarak temin edilen silikon kateter biyomalzemesi ve silikon hidrojel lens biyomalzemelerinde bu Candida albicans'ların oluşturduğu biyofilmler 2,3- bis-(2- metoksi-4-nitro-5-sülfofenil)-2H-tetrazolyum-5-karboksianilid (XTT) testi, 3-4,5-dimetil-tiyazolil-2,5- difeniltetrazolyum bromür (MTT) testi ve kristal viyole yöntemi kullanılarak kolorimetrik olarak ölçüldü. Çalışmamızda kristal viyole yöntemi ile kataterlerde 10 suştan 7'si yoğun düzeyde biyofilm yaparken, 1'inin orta düzeyde biyofilm ve 2'sinin zayıf düzeyde biyofilm yaptığı belirlenmiştir. Lenslerde ise kristal viyole yöntemi ile tüm suşların biyofilm oluşturduğu gösterilmiştir. MTT testi ile kataterlerde biyofilm oluşumu belirlenemezken lenslerde ise 2 yoğun düzeyde biyofilm oluşumu, 1 orta düzeyde biyofilm oluşumu, 3 zayıf düzeyde biyofilm oluşumu varken 4 suşun ise biyofilm oluşturmadığı belirlenmiştir. XTT yöntemine gelindiğindeyse yine kataterlerde biyofilm oluşumu belirlenemezken lenslerde 3 orta düzeyde biyofilm oluşumu ve 7 zayıf düzeyde biyofilm oluşumu belirlenmiştir. Kristal viyole yöntemi, MTT ve XTT yöntemine göre biyofilm tespit edilmesinde daha duyarlı bir şekilde sonuç eldesi sağlamıştır. Çalışma sonucunda kateterlerin gelişmiş teknoloji ile üretilmesinden kaynaklı olarak biyofilm oluşumunun gerçekleşmediği gözlenmiş ve lenslerde ise biyofilm oluşumunun gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Candidiasis is one of the most common opportunistic fungal infections in humans and is of importance in immunocompromised patients. Candida albicans is the fungus frequently isolated in candidiasis, and this species is responsible for most infections. Biofilm formation is an important formation in fungi as well as in bacteria because it creates resistance to antifungal treatment. Biofilm appears as an important virulence factor in many Candida species. Candida biofilms can form in tissue as well as in biomaterials of permanent medical devices in the body. In addition, other biomedical devices or apparatus that come into contact with mucosal surfaces or skin may cause biofilm formation. For this reason, our study aimed to investigate the presence of biofilm formed by Candida albicans species on the biomaterials of catheters and lenses. For this purpose, 10 Candida albicans isolates obtained from blood cultures of patients between 2020-2021, identified to species level with VITEK ® MS, and stocked in beaded stock media were examined. These stock strains were first subcultured in SDA. Biofilms formed by these Candida albicans on commercially available silicone catheter biomaterial and silicone hydrogel lens biomaterials 2,3-bis-(2-methoxy-4-nitro-5-sulfophenyl)-2H-tetrazolium-5-carboxyanilide (XTT) test was measured colorimetrically using the 3-4,5-dimethyl-thiazolyl-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) test and the crystal violet method. In our study, it was determined that 7 out of 10 strains formed dense biofilms on catheters using the crystal violet method, while 1 made moderate biofilms and 2 produced weak biofilms. It has been shown that all strains form biofilms on lenses using the crystal violet method. While biofilm formation could not be determined in catheters with the MTT test, it was determined that 2 strains had intense biofilm formation, 1 had moderate biofilm formation, 3 had weak biofilm formation, and 4 strains did not form biofilm on lenses. When it comes to the XTT method, while no biofilm formation was detected in the catheters, 3 moderate biofilm formations and 7 weak biofilm formations were detected in the lenses. The crystal violet method provided more sensitive results in detecting biofilm compared to the MTT and XTT methods. As a result of the study, it was observed that biofilm formation did not occur due to the catheters being produced with advanced technology. It was determined that biofilm formation occurred on the lenses.