Bebeği kalp ameliyatı olan annelerin doğum sonrası depresyonu ve maternal bağlanma arasındaki ilişki
The relationship between postnatal depression andmaternal attachment of mothers with baby heartsurgery
  1. Tez No: 842210
  2. Yazar: ÖZGE GÜRLEK BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırma bebeği kalp ameliyatı olan annelerin doğum sonrası depresyon düzeyini, maternal bağlanma düzeyini ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ilişki arayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın evrenini 1 Aralık 2022 – Mayıs 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde kalp ameliyatı olan ve Pediatrik Kardiyovasküler Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip edilen bebeklerin anneleri, örneklemini ise dahil edilme kriterlerine uyan 34 anne oluşturdu. Veri toplamada Tanıtıcı Bilgi Formu, Visual Analog Skala, Maternal Bağlanma Ölçeği ve Edinburg Doğum Sonrası Depreyon Ölçeği kullanıldı. Veriler bebek ameliyat olduktan sonraki ilk 2-4 saat içerisinde toplandı. Araştırma grubunu oluşturan annelerin maternal bağlanma puan ortalamasının 98,11±4,00, doğum sonrası depresyon puan ortalamasının 16,35±7,00 puan olduğu bulundu. Maternal bağlanma düzeyleri ile doğum sonrası depresyon düzeyleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı değildi (rp=0,127; p=0,473). Araştırma grubunun özellikleri ile maternal bağlanma puanları arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a descriptive relationship-seeking type in order to determine the level of postpartum depression, maternal attachment level and the relationship between them in mothers whose babies had heart surgery. The population of the study is the mothers of the babies who had heart surgery at Health Sciences University Mehmet Akif Ersoy Thoracic, Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital between December 1, 2022 and May 2023 and followed up in the Pediatric Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit, and the sample of which met the inclusion criteria. It consisted of 34 mothers. Descriptive Information Form, Visual Analog Scale, Maternal Attachment Scale and Edinburgh Postpartum Depression Scale were used for data collection. Data were collected within the first 2-4 hours after the baby was operated. It was found that the mean maternal attachment score of the mothers in the study group was 98.11±4.00, and the mean postpartum depression score was 16.35±7.00. The relationship between maternal attachment levels and postpartum depression levels was not statistically significant (rp=0.127; p=0.473). There was no significant difference between the characteristics of the study group and maternal attachment scores.